دیدنی های وان

از آنجایی که شهر وان ترکیه دارای تشابهات فرهنگی زیادی با فرهنگ ایران است و همچنین به راحتی می توان از مرز زمینی با ماشین شخصی و یا با تور وان به وان سفر کرد، منطقی به نظر می رسد که وان مسیری پر طرفدار باشد. شهر وان دارای قدمتی بالاست و شما میتوانید در سفر به وان از کلیسای سنت جرج ، قلعه سه هزار ساله و همچنین دریاچه وان دیدن نمایید.

  • تعداد بازدید: 3167
  • ارسال در تاریخ: ۳ مهر ۱۳۹۸
  • بروزرسانی: ۲۱ مهر ۱۳۹۸
  • میانگین مطالعه: 10 دقیقه

دریاچه وان

یکی از بزرگترین جاذبه های طبیعی شهر وان , دریاچه وان است. این دریاچه زیبا که فاصله بسیار کمی با شهر وان دارد بزرگترین دریاچه ترکیه محسوب می شود و سالانه توریست های زیادی را مجذوب خود می نماید. دریاچه وان بعد از خزر بزرگترین دریاچه خاورمیانه محسوب می شود که آب های نیلگون آن مسحور کننده است برای ایرانی ها قابلیت دسترسی بسیار راحتی دارد و می توان برای گردش چند روزه به راحتی برنامه ریزی کرد، از قدم زدن در ساحل گرفته تا آبتنی کردن در آب های نیلگون و گشت و گذار و کوهنوردی در اطراف این دریاچه زیبا و مناظر همگی تفریحاتی است که شما را جذب خود می کند. اطراف دریاچه شهر وان را شهرها و روستاهای مختلفی احاطه کرده اند که خودشان نیز جزء جاذبه های گردشگری وان محسوب می گردد.
یک گونه از ماهی های خاص در دریاچه وان وجود دارند که تنها زیستگاهشان در دنیا همین دریاچه است. سراسر این دریاچه قایق های تفریحی به چشم می خورد و گردشگران میتوانند با این قایق ها علاوه بر خود دریاچه جزایر اطراف شهر وان که در آن ها آثار باستانی و تاریخی زیادی نیز وجود دارد را نیز تماشا کنند. این گردشگران به اصطلاح با یک تیر دو نشان می زنند و گردشی ساحلی همراه با دیدن طبیعت و تاریخ را تجربه می کنند. با اینکه دریاچه شهر وان در ارتفاع بالایی قرار گرفته ولی به علت غلظت بالای نمکی که در دریاچه موجود است حتی در زمستانها نیز این دریاچه یخ نمی زند و حتی قابلیت شنا در فصل زمستان را نیز دارد، البته اگر شما قدرت بدنی در سرما شنا کردن را داشته باشید.

دیدنی های وان

قلعه ی سه هزار ساله وان و کلیسای صلیب مقدس

یکی از جاذبه های دیگر در نزدیکی دریاچه شهر وان قلعه ی سه هزار ساله است که در اعماق این دریاچه کشف شده است. این قلعه به دوران پادشاهی اورارتو در عصر آهن باز می گردد. این قلعه تاریخی مابین دریاچه شهر وان و شهر ارومیه قرار داشته و ارتفاع آن به حدود 4 متر می رسد که بسیار دیدنی است.
یکی از زیباترین سازه های مذهبی که درون جزیره آکدامار قرار دارد، کلیسای صلیب مقدس است. این کلیسای باشکوه درست در نزدیکی ساحل واقع شده و قدمتش به قرن دهم میلادی بر می گردد. در سال 921 میلادی بود که پادشاه وقت یک قصر، کلیسا و صومعه در جزیره احداث کرد. متاسفانه امروزه بخش های اندکی از آن قصر و صومعه باقی مانده است؛ اما کلیسای صلیب مقدس وضعیت متفاوتی دارد. دیوارهای این کلیسا کاملا سالم اند و بر روی آن حکاکی ها و نقش برجسته های چشمگیری دیده می شود.
با دقت که به تصاویر کلیسا و نقوش روی دیوارش نگاه کنید، خواهید دید که داستان های مختلفی از پیامبران روایت شده است. در طرفی آدم و حوا و در طرفی دیگر یونس پیامبر و نهنگ حاملش را می بینید. در طرفی دیگر داستان حضرت داوود و قوم جالوت به چشم می خورد و در بخشی دیگر داستان ابراهیم و ماموریتش برای ذبح اسماعیل توجه را به خودشان جلب می کند. علاوه بر این ها نیز نقوش محوی در درون خود کلیسای صلیب مقدس وجود دارد.

جزیره های وان

تفریحات دریاچه وان


دیگر جزایر وان
دو جزیره کوچک دیگر به نام های جارپاناک (Çarpanak) و کوش (Kuş) در دریاچه وان قرار دارد که هر دو خالی از سکنه هستند. البته هر دو جزیره در روزگاران گذشته محل سکونت افراد مختلفی بودند و امروزه تنها بقایایی از یک کلیسا و چند سازه تاریخی دیگر در آن جا دیده می شود. جالب است بدانید که جزیره کوش به نام جزیره پرنده هم شناخته می شود، چرا که تعداد زیادی از پرنده های مختلف در آن سکونت دارند. 

تفریحات آبی وان ترکیه

دریاچه وان سالانه میزبان جشنواره ها و مسابقات ورزشی مختلفی است که از آن جمله می توان به ورزش های آبی و مسابقات قایق سواری اشاره کرد. در ادامه با تفریحات عمومی دریاچه وان آشنا می شویم:

شنا و آبتنی در دریاچه وان
همان طور که گفتیم در اطراف دریاچه وان شهرها و روستاهای مختلفی وجود دارد. متاسفانه در شهر وان ساحلی عمومی برای شنا در دریاچه وجود ندارد؛ اما یک ساحل در 20 کیلومتری جنوبی شهر وان و در شهر ادرمیت (Edremit) به چشم می خورد. همچنین خوب است بدانید که تعدادی از هتل های لوکس و استاندارد شهر وان، برای خود ساحلی خصوصی دارند که از آن جا امکان شنا در دریاچه را پیدا می کنید.

قایق سواری در دریاچه وان
می توانید از شهر وان در شرق دریاچه تا شهر تاتوان که در بخش غربی دریاچه است را در سفری چهار ساعته، با قایق طی کنید. هزینه این سفر دریایی در حدود 10 لیر ترکیه (21,000تومان) خواهد بود.

جزیره گردی در دریاچه وان
همان طور که اشاره شد درون دریاچه وان چندین جزیره کوچک وجود دارد که می توانید با قایق برای گردش و بازدید به آن جا بروید.

ماهیگیری در دریاچه وان
یکی از تفریحات جذاب و رایج دریاچه وان، ماهیگیری است. البته باید توجه داشته باشید که در طی فصل تخم ریزی ماهی های دریاچه، یعنی ماه اردیبهشت و خرداد ماهیگیری ممنوع است. در این زمان می توانید به محل دهانه رودها و جریان های ورودی به دریاچه وان بروید و مهاجرت هیجان انگیز ماهی ها را تماشا کنید. همچنین در این قسمت سطوحی را ساخته اند که می توانید به رودخانه و پرش ماهی ها به درون جریان ها تسلط داشته باشید.

سوالات متداول

برای سفر به وان باید به شهر تبریز بروید که از تهران حدود 7 ساعت مسیر دارید و پس از آن به خوی بروید که تقریبا 2 ساعت زمان میبرد و در نهایت از مرز رازی یا همان مرز کاپیکوی رد شوید. از مرز کاپی کوی تا شهر وان 90 کیلومتر راه است. مرز رازی از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است، بنابراین باید زمان خود را تنظیم کنید که حداقل دو ساعت قبل از بسته شدن مرز رازی آنجا باشید. مرز رازی کوتاهترین مسیر سفر به وان ترکیه است. به محض ورود به خاک ترکیه، دولموش( به ترکی ) یا همان ون های سواری منتظر مسافرین وان هستند.
شما به راحتی می توانید از طریق زمینی به وان سفر کنید و از ماشین شخصی خودتان استفاده کنید که در اینصورت باید دارای گواهینامه بین المللی یکساله باشید و هزینه پلاک بین المللی و هزینه بیمه های مربوط به عوارض خروج از کشور را در شعب بانک ملی بپردازید. یا اینکه ماشین خود را در پارکینگ های پایانه مرزی قرار دهید و با استفاده از تاکسی یا ون به وان بروید. تورهای مسافرتی وان ترکیه هم گزینه یی مناسب برای سفر به وان هستند.
از آنجایی که بین ایران و ترکیه توافق شده است، شهروندان ایرانی از قانون ویزا معاف هستند و ایرانی ها می توانند تا سه ماه بدون ویزا در خاک ترکیه حضور داشته باشند. البته در هنگام ورود به ترکیه گذرنامه باید دارای شش ماه اعتبار باشد و مهر ورود در یکی از پایانه های مرزی زمینی و یا هوایی ثبت شود. لازم به ذکر است که در این سه ماه شما اجازه فعالیت های اجتماعی ، تحصیل ، تجارت و یا کار را ندارند.
در سفر به وان ترکیه میتوانید از مرزهای هر روزه اتوبوس های زیادی از ترمینال غرب تهران به شهر خوی حرکت دارند. اکثر این اتوبوس ها شب از تهران حرکت کرده و صبح به شهر خوی می رسند. سفر با اتوبوس از تهران تا خوی حدودا ۱۰ ساعت زمان می برد. از شهر خوی، تاکسی های خطی برای مرز رازی وجود دارند که برای رفتن به مرز رازی می توان از آنها استفاده کرد. پس از گذر از مرز رازی و وارد شدن به خاک ترکیه، سواری های دولموش منتظر مسافرین برای شهر وان هستند.
از خوبی های این مرز این است که این مرز به صورت 24 ساعته باز میباشد. مرز سرو ، بعد از مرز بازرگان پرترددترین مرز ترکیه می باشد. امکان عبور تمام خودروها از جمله تریلی و اتوبوس را دارد. این مرز با ارومیه نیم ساعت فاصله دارد و مناسب مسافرانی است که از جنوب کشور میخواهند به ترکیه سفر کنند. ارومیه با وان مرز مشترک دارد و شما میتوانید حتی بدون سفر به ترکیه در این مکان خرید خوبی داشته باشید. از معایب استفاده از مرز سرو این است که شما از این مرز ابتدا باید به شهر یوکسک بروید و سپس به وان بروید.
اگر قصد انتخاب هتل در وان ترکیه را دارید این مقاله را مطالعه نمایید. در اینجا لیستی از بهترین هتل های وان ترکیه را در اختیار شما قرار میدهیم. هتل توپراک وان, هتل الیت وان, هتل کریستال وان, هتل کرنر وان و هتل رنسانس لایف وان ترکیه از معروف ترین هتل های وان هستند. آدرس هتل های وان ترکیه را در اینجا مشاهده نمایید.
نظرات کاربران
ثبت نظر مشاهده نظر ها
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال می کند
استفاده از مطالب سایت ‌های هالیدی با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری اکوتک می‌باشد. مرورگر پیشنهادی
شبکه گردشگری HiHoliday در آدرس های زیر معتبر بوده و وب سایت های دیگر با این نام کلاه بردار و مورد تایید این شرکت نمی باشند. HiHoliday.ir HiHoliday.org HiHoliday.net HiHoliday.info