معرفی جاذبه های گردشگری کاشان

شهر کاشان یکی از پر متحوا ترین شهر های اصفهان از لحاظ جاذبه های گردشگری محسوب می شود، کاشان قدمتی 7000 ساله داراست و جزو مهم ترین مراکز باستان شناسی در دنیاست، جدا از این ها گلاب کاشان زبانزد خاص و عام است.

  • تعداد بازدید: 2597
  • ارسال در تاریخ: ۲۳ فروردین ۱۳۹۷
  • بروزرسانی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

مسجد جامع کاشان

 مسجد جامع کاشان یکی از بناهای تاریخی این شهر است. این مسجد که در دوره ی سلجوقیان ساخته شده است، بسیار پیش آمده که دچار خرابی های جزیی و گسترده شده است که بعد از هر بار بازسازی تغییرات بسیاری در این بنا رخ داده است.

در این مسجد چندین کتیبه تاریخی وجود دارد که نام مرمت کاران در آن ذکر شده است. قدیمی ترین بنای تاریخ در استان اصفهان مناره ی مسجده جامع کاشان می باشد.

این مسجد دو محراب دارد که قبله ی یکی راست و قبله ی دیگری چپ می باشد. نکته ی مهمی که اینجا است، برای اولین بار نماز جمعه شهر کاشان در مسجد جامع کاشان به پا شد.

باغ فین و حمام فین

معماری زیبایی که در این باغ به کار رفته است بسیار مشهود است. باغ فین برای اولین بار در دوران صفویه ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفته است.

ناصرالدین شاه قاجار در این حمام بود که وزیر خود یعنی امیر کبیر را به قتل رساند و از این جهت معروف شده است. 

و اما حمامی که در این باغ ساخته شده است مربوط به دوران قاجاریه است و به دستور فتحعلی شاه بنا نهاده شد.

حمام بزرگ فین برای خان زادگان و حمام کوچک برای خدمت کاران آنها استفاده می شد.

خانه عامری ها

خانه عامری که می توان گفت جزء بزرگترین و زیباترین خانه های قدیمی کاشان محسوب می شود. زمانی که زلزله های سال 1192 و 1260 را پشت سر گذاشت، دوباره آن را احیا کردند. خانه عامری در زمان ساخت خود در منطقه اعیان نشین کاشان ساخته شده است، در دوره قاجاریه از این خانه بسیار استفاده کرده اند.

خانه بروجردی ها

اگر سری به محله سلطان میر احمد در جنوب شرقی کاشان بزنیم با خانه بروجردی ها مواجه می شویم. این خانه دارای قدمتی بسیار ارزشمند در تاریخ این شهر می باشد. گفتنی است که این شهر در میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده است. خانه بروجردی ها هم مانند بسیاری از بناهای دیگر در دوره قاجار دستخوش تغییراتی شده است و گچ بری های بسیار زیبای به آن اضافه شده است.

تپه سیلک کاشان

یکی از افتخارات کاشان و حتی ایران در زمینه گردشگری، تپه سیلک کاشان است. جایی که معروف به اولین تمدن بشری جهان است و آریایی ها در این منقطه اولین شهر خود را بنا نهاده و شهرنشینی شکل گرفت. آثار بسیاری از آن دوران به جا مانده است مانند ظروف غذا و ابزار آلات کشاورزی و آهنگری و حتی نظامی ، این تپه قدمتی 7000 هزار ساله در خود جای داده است ،وجود دو گورستان نیز در اطراف  تپه سیلک کاشان جلوه ویژه ای به آن داده است.

نظرات کاربران
ثبت نظر مشاهده نظر ها
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال می کند
استفاده از مطالب سایت ‌های هالیدی با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری اکوتک می‌باشد. مرورگر پیشنهادی
شبکه گردشگری HiHoliday در آدرس های زیر معتبر بوده و وب سایت های دیگر با این نام کلاه بردار و مورد تایید این شرکت نمی باشند. HiHoliday.ir HiHoliday.org HiHoliday.net HiHoliday.info