نقش رجب را در تور شیراز تجربه کنید

نقش رجب در شمال شرقی شیراز، در داخل شکاف کوهی قرار دارد که به نظر می رسد در ابتدا غار بوده و از مهم ترین آثار به جای مانده از اوایل دوره ساسانیان است. با ما همراه باشید تا با جزئیات نقوش نقش رجب و جدیدترین تور شیراز آشنا شوید.
  • تعداد بازدید: 10397
  • ارسال در تاریخ: ۱۴ شهریور ۱۳۹۵
  • بروزرسانی: ۱۴ شهریور ۱۳۹۵

این محل به نام نقش رجب مشهور است و دلیل نامگذاری آن هنوز مشخص نیست اما فرصت الدوله شیرازی در کتاب آثار العجم از این محل به نام نقش قهرمان یاد کرده است.

اگر برای اولین بار سفر به شیراز را برای گذران تعطیلات خود انتخاب کرده اید و یا درباره شیراز و مکان های دیدنی آن اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد ما تور شیراز است که حداکثر لذت را می توانید از این شهر دیدنی ببرید. پرواز مستقیم شیراز دومین گزینه شماست.

به نظر می رسد شاهان اشکانی علاقه چندانی به ایجاد نقش برجسته نداشتند و تنها نقش برجسته هایی از شاهان محلی در جنوب غربی ایران (اکثرا در خوزستان) برجای مانده است.
با انقراض سلسله اشکانی و روی کار آمدن شاهنشاهی ساسانیان، ایجاد نقش برجسته بار دیگر رونق گرفت. این کنده‌کاری‌ها پیرامون اردشیر اول و شاپور اول ساسانی است.

Shiraz-tourist-attraction

رویکرد شاهان ساسانی به نقش برجسته بیشتر به منظور بزرگداشت وقایع مهم دوران حکومت خود از جمله تاجگذاری (دیهیم بخشی) و پیروزی در جنگ بوده است.

اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانی، 5 نقش برجسته برای یادبود پیروزی خود بر اردوان پنجم (آخرین شاه اشکانی) و دریافت دیهیم شاهی از اهورامزدا در محل هایی از جمله نقش رجب، نقش رستم و فیروزآباد ایجاد کرد. شاپور اول، جانشین اردشیر بابکان و کرتیر، موبد قدرتمند اوایل ساسانیان، نیز نقوش برجسته‌ای در این مکان ایجاد کردند.

image

ﮐﺎﺥ ﺍﺭدﺷﯿﺮ ﺑﺎﺑﮑﺎﻥ ﺭﺍ بهتر ﺑﺸﻨﺎﺳﯿﻢ

  • تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۴
ﮐﺎﺥ اردشیر ﺑﺎﺑﮑﺎﻥ ‏( ﭘﺎﭘﮑﺎﻥ ‏) ﯾﺎ آتشکده فیروزآباد ﺩﺭ ۳ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮﯼ ﻭ ﺷﻤﺎﻝ ﻏﺮﺑﯽ شهرستان ﻓﯿﺮﻭﺯآباد دﺭ ﺍﺳﺘﺎﻥ فارسﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ . ﺍﯾﻦ ﺑﻨﺎﯼ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺑﻪ دستور اردشیر ﺑﺎﺑﮑﺎﻥ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﺳﻠﺴﻪ ﺳﺎﺳﺎﻧﯿﺎﻥ ﺩﺭ ۱۸۰۰ﺳﺎﻝ ﭘﯿﺶ ﺑﻨﺎ نهاده ﺷﺪه است

نقش برجسته های چهارگانه نقش رجب به ترتیب ایجاد: دیهیم بخشی به اردشیر بابکان، دیهیم بخشی به شاپور اول، شاپور اول و درباریان، کرتیر موبد و سنگ نبشته منسوب به وی

Shiraz-tourist-attraction

اولین نقش برجسته که در بدو ورود به نقش رجب به چشم می‌خورد و در دیواره انتهایی نقش شده مربوط به دیهیم بخشی اهورا مزدا به اردشیر بابکان است. در مرکز صحنه اردشیر بابکان در سمت چپ و اهورا مزدا در سمت راست ایستاده اند. اردشیر دست چپ خود را به نشانه احترام بالا گرفته و با دست راست خود در حال گرفتن دیهیم یا حلقه شاهی از دست اهورامزدا است. اهورامزدا نیز شاخه ای از گیاه مقدس در دست چپ خود گرفته است.
پشت سر اردشیر شخصی ایستاده که بادبزنی را بر سر شاه گرفته است که این شخص در تمام نقوش مربوط به اردشیر دیده می شود. در پشت سر این شخص نیز شاپور اول در حالی که دست راست خود را به نشانه احترام بالا گرفته، ایستاده است.
دو زن که احتمالا نفر سمت راست همسر اردشیر است در حالی که بوسیله ستونی از این مجلس جدا شده اند، در پشت سر اهورامزدا در حال ادای احترام هستند. دو کودک بین اهورا مزدا و اردشیر ایستاده اند که نقش کودک سمت راست نمادی از اهورا مزدا است و نقش کودک سمت چپ به احتمال زیاد هرمز اول است.
در این نقش برجسته سنگ نبشته ای نیز به خط پهلوی در کنار پیکر اردشیر موجود است که آسیب دیده ولی ترجمه بخش خوانای آن به این مضمون است: آیین زردشت از میان رفته بود و من که شاهنشاهم آن را از نو برقرار نمودم.

Shiraz-tourist-attraction

دومین نقش برجسته در سمت راست نقش اردشیر قرار دارد که صحنه دیهیم بخشی اهورامزدا به شاپور اول، جانشین اردشیر بابکان و دومین شاه ساسانی است. اهورامزدا در سمت چپ و شاپور اول در سمت راست قرار دارند و هر دو سوار بر اسب هستند. اهورامزدا با دست راست حلقه شاهی را به سوی شاپور دراز کرده و شاپور نیز با دست راست خود روبان متصل به دیهیم را گرفته است.
اسبها نیز سرهای خود را پایین گرفته و به صورت قرینه دستان خود را بالا گرفته اند. متاسفانه صورت های اهورامزدا و شاپور هر دو به شدت آسیب دیده اند.

Shiraz-tourist-attraction

سومین نقش برجسته در سمت چپ نقش اردشیر و تقریبا روبروی نقش دیهیم بخشی به شاپور واقع شده که در آن شاپور اول سوار بر اسب و در پشت سرش 9 نفر از بزرگان و درباریان ساسانی ایستاده اند.
علامت خاندان‌های بزرگ و اسپهبدان روی کلاه سه نفر از این ۹ نفر نمودار می‌باشد. نخستین فردی که پشت سر اسب شاپور ایستاده هرمزد اول می‌باشد که با نشانه جانشین شاهی که روی کلاهش دیده می‌شود مشخص شده است. هشت نفر بقیه همه کلاه گنبدی شکل به سر دارند.

image

گشت تصویری در جاذبه های گردشگری شیراز

  • تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۵
شیراز پایتخت فرهنگی ایران و یکی از هفت کلان شهر آن است که همواره یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری ایران به حساب می رود. در این مقاله جاذبه های گردشگری شیراز و همچنین جدیدترین تور شیراز را با هم مرور می کنیم.

جزئیات و تجملات اسب با دقت بسیار تراشیده شده است. پای چپ اسپ از زمین بلند شده و گردنش با نرمش تمام، قوس برداشته است.سر و بالاتنه شاه به جلو چرخیده و این بر خلاف رسم معمول نقش‌های ساسانی است.
بر سینه اسب، سنگ نبشته‌ای به زبان‌های پارتی، پهلوی و یونانی وجود دارد. صورت های این نقش نیز مانند نقش قبلی در حمله اعراب مهاجم به شدت آسیب دیده اند.

Shiraz-tourist-attraction

چهارمین و آخرین نقش برجسته مربوط است به کرتیر موبد مقتدر و با نفوذی که معاصر پنج شاه ساسانی بود و همان کسی که مانویان را بواسطه نفوذش در دربار تارومار ساخت. این نقش در کنار نقش دیهیم بخشی به اردشیر و در سمت چپ آن حجاری شده که در آن نیم تنه کرتیر در حالی که دست راست خود را به نشانه احترام بالا گرفته دیده می شود.
در کنار نقش وی سنگ نبشته ای به خط پهلوی و در ۳۱ خط نقش گشته که بعضی از خطوط به مرور زمان ناخوانا شده اند اما به طور کلی از محتوای آن چنین بر می آید که در آن کرتیر ضمن معرفی خود، شرح خدماتی که در راه دین زرتشت انجام داده را بیان می‌کند.
این نقش برجسته مدتها بعد از حجاری نقش اردشیر نقش شده است.

وضع ظاهر افراد، آرایش موها، نوع پوشش ها و تزیینات لباسهای دوره ساسانی به خوبی در نقوش برجسته نقش رجب به نمایش درآمده است.

در ضمن برای دیدن سایر مقالات درباره شیراز به لینک های زیر مراجعه فرمایید:
موزه پارس شیراز سفری به دوران مختلف تاریخی ایران
نارنجستان قوام شیراز گنجینه ایی از هفت هنر ایرانی
گشت تصویری در جاذبه های گردشگری شیراز

نظرات کاربران
ثبت نظر مشاهده نظر ها
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال می کند
استفاده از مطالب سایت ‌های هالیدی با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری اکوتک می‌باشد. مرورگر پیشنهادی
شبکه گردشگری HiHoliday در آدرس های زیر معتبر بوده و وب سایت های دیگر با این نام کلاه بردار و مورد تایید این شرکت نمی باشند. HiHoliday.ir HiHoliday.org HiHoliday.net HiHoliday.info