دیدنی های تفلیس

تفلیس بزرگترین شهر کشور گرجستان با داشتن جاذبه های گردشگری بسیار زیاد و متنوع یکی از مقاصد اصلی گردشگران بویژه گردشگران ایرانی است. در این مقاله سعی شده تعدادی از پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی و گردشگری تفلیس معرفی گردد.

  • تعداد بازدید: 2810
  • ارسال در تاریخ: ۱۰ مهر ۱۳۹۸
  • بروزرسانی: ۱۲ آبان ۱۳۹۸
  • میانگین مطالعه: 15 دقیقه

منطقه قدیمی تفلیس

منطقه قدیمی تفلیس

شهر تفلیس را می توان به دو بخش تفلیس قدیم یا منطقه قدیمی تفلیس و تفلیس جدید تقسیم کرد. منطقه قدیمی تفلیس که در نزدیکی خیابان شاردنی واقع شده نسبت به تفلیس جدید جاذبه های گردشگری بیشتری دارد. محله ها و خیابان های تنگ و باریک قدیمی این منطقه تداعی کننده بافت روستایی هستند که جذابیت خاصی به آن بخشیده است. چشمه های آبگرم طبیعی و حمام های گوگردی باعث معروفیت این منطقه شده است و در باریکترین بخش از دره تفلیس قلعه ناریکالا که یکی دیگر از جاذبه های شهر تفلیس است قرار دارد.

قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا یا نارین که معماری مشابه ارگ های ایرانی دارد در منطقه قدیمی تفلیس یکی از زیباترین چشم اندازهای تفلیس را شامل می شود. اینگونه گفته شده که این قلعه زمانی متعلق به ایران و یک قلعه نظامی ایرانی بوده است. این دژ در یک تپه شیب دار بین حمام های گوگرد و باغ گیاه شناسی بنا شده است و در کنار آن، پارک بسیار زیبایی به نام ریکه (Rike park) در سطح پایینی این 0991 وجود دارد که مجسمه مادر گرجستان در آن واقع شده است. کلیسای سنت نیکولاس نیز در دهه قلعه ساخت شده. دو مسیر برای رسیدن به قلعه ناریکالا وجود دارد؛ مسیر اول از طریق تله کابین پارک ریکه مسیر دوم از میدان اسکوار (Maidan Square) .

پارک ریکه

پارک ریکه که یک منطقه بسیار خیره کننده با شگفتی های نفس گیر می باشد بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس است و به تازگی در نزدیکی تفلیس قدیم احداث شده است. از این پارک بواسطه پل صلح میتوان به محله قدیمی تفلیس وارد شد و بوسیله تله کابین نیز از قلعه ناریکالا دیدن کرد.

پل صلح

پل صلح

متری بر روی رودخانه کور به دستور شهرداری تفلیس توسط معمار ایتالیایی با نام مایکل دی لوچی که 01 این پل در امتداد 0101 طراح ساختمان های ریاست جمهوری گرجستان و وزارت امور داخلی گرجستان نیز بوده است، ساخته شد و در سال وصل می شود. معماری این ، افتتاح رسما گردید .امتداد این پل به خیابان اِرِکله دوم که خیابانی پر از کافه و پارک ریکه است پل به شکل یک حیوان دریایی و از جنس شیشه و فولاد است. نور پردازی منحصر به فرد و چشم نواز این پل که توسط نورپرداز فرانسوی به نام فیلیپ مارتینود طراحی شده سمبلی از ستایش زندگی و به نام صلح نامگذاری شده است. چراغ های به کار رفته دقیقه قبل از غروب آفتاب روش می شوند و منظره شگفت انگیزی از انعکاس نور در آب رودخانه را ایجاد می 91در آن دقیقاً کنند.

کلیسای جامع تثلیث یا سامبا تفلیس

کلیسای جامع تثلیث یا سامبا تفلیس

این کلیسا که بعنوان یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدکس شرقی در جهان معروف است در بین سال های 1995 تا 2004 ساخته شد و به نوعی از نمادهای اصلی شهر تفلیس نیز محسوب می گردد. این کلیسا مجموعه ای از 9کلیسای کوچک و بخش های زیر زمینی است. کلیساهایی که پنج عدد از آنها در قسمت های بزرگتر و زیرزمینی قرار دارند. محل قرار گیری این کلیسا تپه الیا (Elia Hill) واقع در آولاباری (Avlabari) می باشد که به دلیل قرار گرفتن در بالای تپه تقریبا از هر گوشه مرکز شهر تفلیس قابل رویت می باشد. معماری این کلیسا الهام گرفته از معماری گرجی به صورت یک صلیب و یک گنبد همراه با هشت ستون می باشد. ارتفاع این کلیسای جامع تثلیث 84 متر است که صلیب طلایی در بالای گنبد وسطی آن قرار دارد.

مجسمه مادر گرجستان

مجسمه مادر گرجستان

مجسمه کارتلیس دِدا یا مادر گرجستان مجسمه ای از جنس آلومینیوم با اتفاع 20 متر است که به عنوان سمبل و نمادی از شهر تفلیس است بر فراز تپه های سولولاکی (Sololaki Hill) قرار گرفته و از همه جای شهر قبل مشاهده می باشد. کارتلیس ددا به معنای مادر کارتلی تصویری نمادین از یک زن با لباس محلی گرجستان است که در یک دستش یک کاسه و در دست دیگرش شمشیری وجود دارد و هر کدام میتواند معنایی هماهنگ با فرهنگ و آداب این شهر و دیار داشته باشند. گفته شده که کاسه نمادی از مهمان نوازی و شمشیر هم گویای غیور و مبارز بودن مردم این شهر است.

دریاچه لیسی (Lisi Lake)

دریاچه لیسی (Lisi Lake)

لیسی دریاچه کوچکی در مجاورت شهر تفلیس متعلق به دره رودخانه کورا ست. دریاچه لیسی و مناطق چشم نواز اطراف آن منطقه ای بسیار دیدنی و محبوب برای گشت و گذار، پیاده روی و دوچرخه سواری است و بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس به حساب می آید.

محله حمام ها تفلیس گرجستان

حمام ها و چشمه های آب گرم که در منطقه قدیمی تفلیس واقع شده نه تنها جهت درمان بیماری که برای تفریح و برگزاری جشن ها نیز مورد استفاده قرار می گرفته است و امروزه یکی از جذابترین مناطق دیدنی تفلیس به حساب می آید. گفته شده کشف این حمام های گوگردی توسط پادشاه قدیمی گرجستان به شکل گیری شهر تفلیس کمک کرده و در حقیقت یکی از دلایل اصلی ساخت این شهر وجود چشمه های آب گرم در آن است. از جمله مام های این مجموعه قدیمی میتوان به حمام های وی آی پی، حمام شماره 5، حمام میرزائوف، حمام اوربِلیانووسکایا، حمام سَمِپِ اِبانو اشاره کرد که هر کدام از آنها شکل و شمایل و ویژگی های مخصوص به خود را دارند. برای مثال حمام اوربِلیانووسکایا مکانی است که نویسنده و شاعر معروف روسی پوشکین در زمان های قدیم از آن بازدید کرده است و یا اینکه حمام سَمِپِ اِبانو به دلیل گرانقیمت بودنهزینه خدمات بازدید کننده زیادی ندارد و گفته شده حمام شماره 5 که در مجاورت حمام وی آی پی قرار دارد، یکی از بهترین انتخاب ها برای افراد معمولی می باشد.

برج ساعت

برج ساعت

این برج افسانه ای که فرشته ای زیبا را جهت یادآور شدن ساعت، درون خود جا داده است نزدیک ساختمان تئاتر گابریادزه می باشد. این برج توسط ریزو گابریادزه (Rezo Gabriadeze) که یک عروسک گردان حرفه ای و نویسنده نمایش های عروسکی است، ساخته شد و سر ساعت مقرری درب آن باز شده و فرشته پنهان شده درون آن بیرون آمده و با چکشی که در دست دارد به زنگ ضربه می زند و آن را به صدا در می آورد.

باغ گیاه شناسی تفلیس

باغ گیاه شناسی

پوشش گیاهی بسیار زیبا و منحصربه فرد با تنوع بالای گونه های گیاهی از ویژگی های باغ گیاهشناسی تفلیس و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد. در این باغ شاهد مجسمه های زیبای زن و مرد از جنس گیاهان مختلف می باشید و در گوشه و کنار این باغ با وجود جاذبه ها و زیبایی های حیرت انگیز می توان خاطرات فراموش نشدنی را ثبت نمود.

آتشکده تفلیس

آتشکده تفلیس

یکی دیگر از مکان های دیدنی تفلیس که در منطقه قدیمی این شهر واقع شده آتشگاه یا آتشکده تفلیس است که زمان ساخت آنرا مربوط به زمان حکمرانی ایران بر تفلیس عنوان کرده اند. در نگاه اول حیاط آتشگاه مانند یک حیاط ساده خانگی است اما با چرخش به سمت راست به داخل آتشگاه هدایت خواهید شد و به عظمت آن پی خواهید برد. هیچ پنجره ای در این مکان یافت نمی شود اما قوس های روباز جای خالی پنجره ها را به طور کامل پر کرده اند.

نظرات کاربران
ثبت نظر مشاهده نظر ها
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال می کند
استفاده از مطالب سایت ‌های هالیدی با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری اکوتک می‌باشد. مرورگر پیشنهادی
شبکه گردشگری HiHoliday در آدرس های زیر معتبر بوده و وب سایت های دیگر با این نام کلاه بردار و مورد تایید این شرکت نمی باشند. HiHoliday.ir HiHoliday.org HiHoliday.net HiHoliday.info