اجاره ماشین در دبی
تور های موجود 0 حذف فیلتر

تور فیلبند

مقصد

گوش بزنگ تور:

در حال حاظر سرویس گوش بزنگ غیر فعال می باشد

متاسفانه!
در مسیر یا تاریخ مورد نظر شما هنوز توری تعریف نشده است

اگر قصد سفر دارید شماره خود را برای ما ارسال کنید تا تور اختصاصی برای شما ارائه کنیم

فیلبند کجاست

فهرست مطالب
  • معرفی روستای زیبای فیلبند
  • روستای فیلبند در کجا قرار گرفته است؟
  • آشنایی با مسیر دسترسی به روستای فیلبند
  • بهترین فصل مسافرت به روستای فیلبند
  • هنگام مسافرت به روستای فیلبند در کجا اقامت کنیم؟
  • هنگام سفر به روستای فیلبند چه چیزهایی همراه خود ببریم؟
  • آشنایی با مناطق دیدنی اطراف روستای فیلبند

تور فیلبند

معرفی روستای زیبای فیلبند

روستای فیلبند به عنوان مشهورترین و جذاب‌ترین روستاهای مرتفع در شمال کشور و استان مازندران شناخته می‌شود. موقعیت جغرافیایی ویژه مازندران و قرارگیری در ارتفاعات کوهپایه‌ ای رشته کوه البرز به روستاها و مراتع این استان چشم‌ انداز بسیار زیبا و خاصی بخشیده است. طبیعت زیبا و بکر روستای فیلبند باعث شده است که در شش ماه از کل سال با ابرهای جذاب احاطه شود. این ابرها به حدی زیبا هستند که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده‌ اند. در فصل تابستان مردم زیادی از نقاط مختلف کشور و توریست‌ های خارجی این روستای خوش آب و هوا را برای مسافرت و گذراندن تعطیلات انتخاب می کنند.

تشکیل دریای ابر و قدم زدن در میان توده ابرها احساس خوبی به وجود می آورد و گردشگران با خاطره ای به یاد ماندنی این روستا را ترک می کنند. ییلاق فیلبند در بین اهالی روستاهای اطراف هم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. در فصول گرم سال افراد زیادی از روستاهای اطراف به این روستا سفر می کنند و از آب و هوای دلپذیر و مطبوع آن لذت می برند‌. اما در فصل زمستان این اهالی فیلبند هستند که به روستاهای اطراف مهاجرت می کنند و تا رسیدن فصل تابستان در همانجا ساکن می‌مانند. مردم شهر تهران و مناطق اطراف آن به دلیل نزدیکی مسافت به روستای فیلبند، علاقه زیادی به سفر این منطقه جذاب گردشگری دارند.

تماشای منظره طلوع و غروب در این روستا توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. کوهنوردی در ارتفاعات روستا نیز لذت خاصی دارد. ارتفاع فیلبند از سطح دریا حدود 2300 متر می باشد و به عنوان بلندترین منطقه در شرق استان مازندران معرفی شده است. به روستای فیلبند بام شرقی مازندران نیز می گویند. مازندرانی ها با گویش خاص خود آن را فلبند و فلبن نامیده اند. فل در لغت به معنی خستگی و بند نیز به معنی بند آمدن است. دلیل این نامگذاری به خاطر این است که در گذشته رفت و آمد به این منطقه از مازندران دشواری‌ های زیادی داشته است.

روستای فیلبند در کجا قرار گرفته است؟

روستای فیلبند از روستاهای توابع شهرستان بابل در استان مازندران است. این روستای زیبا در شرق رودخانه هراز و در 57 کیلومتری جنوب شهرستان آمل قرار گرفته است. برای دسترسی به فیلبند باید از مسیر جاده هراز حرکت کنید و مسیر فرعی رسیدن به این منطقه بین جنگل های الیمستان و روستایی به نام رزکه می باشد. این جاده فرعی و کوهستانی چشم اندازهای فوق العاده زیبایی دارد. روستای فیلبند از سمت شمال غربی با روستای سنگچال در آمل همسایه است. از سمت جنوب به روستاهایی به نام نشل و ورزنه و همچنین ییلاق ونه بن می رسد.‌ از سمت جنوب شرقی با روستاهای نیراسم، شیخ موسی و گلیران مجاور شده است.

این سه روستا برای تردد در فصل تابستان مناسب است و اغلب اهالی آن با پای پیاده به طرف فیلبند حرکت می کنند‌. البته توجه داشته باشید که این مسیر جزء مسیرهای خطرناک به شمار می رود و فقط افراد بومی همین مناطق قادرند این مسیر پر از خطر را طی کنند. روستای فیلبند به عنوان آخرین روستا در جنگل های چلاو به خاطر دریای ابر به شهرت بسیار بالایی دست یافته و همه ساله تعداد بیشماری از گردشگران و توریست ها را به خود جذب می کند. برای پیدا کردن آدرس این روستای دیدنی و جذاب روی نقشه به این شرح است:  استان مازندران، بابل، جاده هراز، فرعی به سمت روستای فیلبند.

آشنایی با مسیر دسترسی به روستای فیلبند

جاده هراز اصلی ترین مسیر دسترسی به روستای فیلبند محسوب می شود. شهر تهران و فیلبند تقریبا 170 کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند. اما به دلیل پر پیج و خم بودن جاده های فرعی و کوهستانی، طی کردن مسیر و رسیدن به این روستا به چهار ساعت زمان نیاز دارد. اگر ساکن تهران هستید و قصد مسافرت به روستای فیلبند را دارید، از سمت خروجی های شمال شرق این شهر به سمت بزرگراه تهران پردیس حرکت کنید و پس از عبور از شهرستان رودهن به سمت خروجی جاده هزار بروید. سپس جاده هراز را تا جایی حرکت کنید که به جنگل الیمستان برسید و از طریق روستای پرن به جاده فرعی روستای فیلبند ورود پیدا کنید.

مسیر فرعی کوهستانی که توضیح دادیم در سمت شرقی جاده هراز قرار گرفته است. از شهر تهران تا رسیدن به جاده فرعی روستای فیلبند 140 کیلومتر مسافت باید طی شود. از ابتدای جاده فرعی فیلبند تا رسیدن به خود روستا نیز باید مسیر 30 کیلومتری را طی کنید. طی کردن این مسیر فرعی یک ساعت زمان نیاز دارد. در ابتدای جاده فرعی روستایی به نام پاشاکلا قرار دارد و روستای بعدی سنگ چال است. بعد از عبور از روستای سنگ چال با طی کردن مسیری پر پیچ و خم و دشوار به روستای فیلبند می رسید. در فصل بارندگی عبور از این مسیر بسیار خطرناک است.

در ابتدای جاده فرعی فیلبند چندین مینی بوس برای جا به جایی مسافران و اهالی روستا مشغول فعالیت هستند. میزان خطر جاده فرعی و پر پیج و خم فیلبند در فصل های سرد سال نسبت به فصل های گرم بیشتر است. در زمان بارش برف و باران امکان سقوط وسایل نقلیه به دره وجود دارد و به همین دلیل کسی در پاییز یا زمستان به این روستا سفر نمی کند. در فصل تابستان میزان خطر خیلی کمتر است و افراد مختلف با ماشین های شخصی به فیلبند سفر می کنند و ازجاذبه های طبیعی و دیدنی آن لذت می برند. برای رفتن به فیلبند می توان از طریق مسیرهای فرعی روستاهای اطراف نیز اقدام کرد اما مدت زمان رسیدن به روستا از این طریق بسیار طولانی تر خواهد شد و حتما باید یک فرد به عنوان راهنمای محلی به همراه مسافران باشد تا با تسلط کافی به مسیر آن ها را به سمت روستا هدایت کند.

نزدیک ترین مسیر روستای فیلبند به طرف دریا از طریق ساحل محمود آباد امکان پذیر است و تقریبا 80 کیلومتر با دریا فاصله دارد. فاصله بین روستای فیلبند و شهرستان بابلسر 95 کیلومتر می باشد و طی کردن این مسافت تقریبا دو ساعت زمان می برد. شهرت و زیبایی خارق العاده فیلبند باعث شده که گردشگران بسیار زیادی از شهرهای مختلف شمال کشور نیز از این روستا دیدن کنند. شهرستان آمل به عنوان نزدیک ترین شهر شمالی کشور حدود 57 کیلومتر با فیلبند فاصله دارد. فاصله شهر ساری نیز با این روستا 126 کیلومتر می باشد. شهرستان‌ نور و منطقه شیرگاه نیز به ترتیب 104 و 124 کیلومتر با این روستای توریستی فاصله دارند. افرادی که در استان های شمال شرق ایران و به ویژه شهر مشهد ساکن هستند، برای رفتن به فیلبند حتما باید از شهر ساری در استان مازندران عبور کنند و سپس با طی کردن مسیر بابل و آمل به این روستا برسند.

افراد ساکن در استان های شمال غربی کشور نیز ابتدا باید از شهر رشت در استان گیلان عبور کنند و سپس مسیر جاده ساحلی را طی کرده و با گذشتن از شهر نور و آمل به فیلبند برسند. مردم سایر استان های کشور نیز برای رفتن  به این روستای زیبا باید ابتدا به تهران بروند و سپس از طریق مسیر جاده هراز حرکت کنند. در فصل های بهار و تابستان تورهای گردشگری متنوع و زیادی در تهران مسافران را به روستای منحصر به فرد و دیدنی فیلبند می برند. استقبال زیاد مردم شمال از این روستا نیز باعث شده که تورهای گردشگری فیلبند در شهرهای ساری و بسیاری از شهرهای استان های شمالی کشور نیز ارائه شوند.

تورهای فیلبند

بهترین فصل مسافرت به روستای فیلبند

روستای فیلبند از تنوع آب و هوایی بالایی برخوردار است و در هر یک از فصل های سال آب و هوای جدید و خاصی دارد. زندگی و اقامت در این روستا در فصل های سرد سال سختی های زیادی به همراه دارد. فیلبند در فصل زمستان تقریبا از سکنه خالی می شود و اهالی به روستاهای مجاور مهاجرت می کنند. سرما از روزهای ابتدایی پاییز آغاز می شود و در فصل زمستان تمام مناطق روستا پوشیده از برف است. برف زیاد امکان زندگی را از ساکنان روستا می گیرد. آن ها برای گذران زندگی محبورند به روستاهایی بروند که آب و هوای نسبتا گرم تری دارند.

با تمام شدن فصل زمستان و آب شدن برف ها، بهار چهار فصل فیلبند شروع می شود. در فصل بهار گاهی هوا بارانی و تگرگ، گاهی ابری و گاهی آفتابی خواهد بود. در این فصل همواره یک رنگین کمان بسیار زیبا و خوشرنگ در روستا مشاهده می شود. پس از اتمام فصل بهار و رسیدن فصل تابستان آب و هوا بسیار لطیف و دلپذیر می شود. در واقع فصل بهار و تابستان بهترین فصول برای مسافرت به این روستای جذاب و دیدنی به شمار می رود. هوای خنک فیلبند در فصل تابستان و شب های مطبوع و خنک این روستا گردشگران بسیار ریادی را به سمت آن می کشاند. در فصل بهار و فصل تابستان  تعداد مسافران روز به روز افزایش می یابد و مردم برای قدم زدن در دریای ابری این روستا ذوق و شوق فراوانی دارند. هر چه به فصل پاییز نزدیک تر شویم، توده های ابرم موجود در سطح زمین روستا متراکم تر می شوند. بهترین فصل برای قدم زدن در دریای ابر فصل بهار است. البته کسانی که سحر خیز هستند در فصل تابستان نیز می توانند در میان ابرها قدم بزنند.

تور فیلبند

هنگام مسافرت به روستای فیلبند در کجا اقامت کنیم؟

مسافران برای اقامت در روستای زیبای فیلبند گرینه های محدودی در اختیار دارند زیرا در این روستا هیچ هتلی در آن وجود ندارد و تعداد مسافرخانه ها نیز بسیار کم است. جاذبه های طبیعی این روستا باعث شده که گردشگران اقامت در خانه های محلی خود روستا را به اقامت در هتل ترجیح دهند. به خاطر تعداد زیاد مسافران در فصول بهار و تابستان قیمت اجاره کلبه ها و خانه های روستایی به میزان زیادی افزایش می یابد. امکان اجاره غیر حضوری کلبه و خانه روستایی در فیلبند نیز وجود دارد.مسافران می توانند با مراجعه به سایت های اینترنتی نسبت به رزرو کلبه در این روستا اقدام کنند تا بلافاصله بعد از رسیدن به روستا در کلبه مورد نظر اقامت کنند. یکی از مسافرخانه های معروف فیلبند تکیه غرب نام دارد. مسافرخانه تکیه غرب دارای چند اتاق است ولی این اتاق ها امکانات زیادی ندارند و برای همه اتاق ها یک سرویس بهداشتی مشترک وجود دارد.

برای اجاره این مسافرخانه ها نیازی به پرداخت هزینه های زیاد نیست. سنتی بودن فضای این مسافرخانه حال و هوای نوستالژی و خاطره انگیزی به مسافران می دهد و برای آن ها یک خاطره به یاد ماندنی می سازد. یکی دیگر از مسافرخانه های کوچک فیلبند در نزدیک امام زاده ای به نام امامزاده قاسم قرار گرفته است. این مسافرخانه ها برای افرادی مناسب است که به کمپ در فضای باز علاقه مند هستند. البته با توجه به شرایط آب و هوایی ناپایدار این روستا امکان بارش باران و تگرگ ناگهانی وجود دارد، بنابراین مسافران همواره باید با تجهیزات کامل به   این روستا سفر کنند. قبل از سفر حتما درباره وضعیت آب و هوا در چند روز آینده اطلاعات لازم را کسب نمایید. طلوع خورشید در این روستا به حدی زیبا و چشم نواز است که تماشای آن برای مسافران یک خاطره دلنشین رقم می زند.

هنگام سفر به روستای فیلبند چه چیزهایی همراه خود ببریم؟

در هنگام آماده شدن برای مسافرت به روستای فیلبند حتما باید لباس های گرم و کفش های مناسب را به وسایل خود اضافه کنید. زیرا این روستا یک منطقه کوهستانی است و مسافران باید مجهز به تجهیزات کوهنوردی باشند. به دلیل عدم پایداری شرایط جوی هر لحظه امکان بارندگی در این روستا وجود دارد. به همین دلیل به همراه خود بارانی و بادگیر هم ببرید. پوشیدن پوتین ساق دار و کفش مناسب در هنگام بارندگی پیاده روی را برای شما راحت خواهد کرد. اگر قصد دارید در فضای باز اقامت کنید، وسایل کمپ کردن را نیز آماده کنید. همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم امکانات این روستا بسیار محدود است و برای تهیه ساده ترین امکانات گاهی باید هزینه های زیادی پرداخت شود.

اما اگر به همراه خود وسایل و تغذیه کافی برده باشید، در هزینه های سفر شما به میزان زیادی صرفه جویی خواهد شد. به دلیل عدم وجود تابلوی راهنما در مناطق اطراف روستای توریستی فیلبند حتما یک نقشه آفلاین در گوشی هوشمند خود دانلود کنید تا در صورت قطع بودن اینترنت به راحتی به موقعیت مکانی خود پی ببرید. برای گشت و گذار و تفریح در این روستا حتما باید با خودتان کوله پشتی به همراه داشته باشید. همراه داشتن کیسه خواب برای خوابی راحت و امن و دوربین عکاسی برای ثبت صحنه های زیبا و لحظات خاطره انگیز نیز توصیه می شود. برای حفظ محیط زیست بکر و نایاب فیلبند از ریختن زباله در سطح روستا خودداری نمایید و در صورت مشاهده زباله آن ها را از طبیعت جمع آوری کنید.

تور یکروزه فیلبند

آشنایی با مناطق دیدنی اطراف روستای فیلبند

کسانی که روستای فیلبند را برای مسافرت انتخاب می کنند، می توانند از مناطق دیدنی اطراف این روستا نیز بازدید داشته باشند. یکی از گزینه های بسیار مناسب برای پیاده روی و گردش در اطراف فیلبند، روستای سنگ چال و جنگل با شکوه چلاو است. طبیعتی بکر و دلنشین که می توان ساعت ها در آن پیاده روی کرد و از تماشای مناظر لذت برد. در فصل تابستان اطراف روستای زیبای سنگ چال دام ها در حال چریدن هستند و کلبه های زیبای روستا توجه هر بیننده را به خود جلب می کنند. یکی از امام زاده های معروف این روستا امام زاده یحیی نام دارد و مسافران هنگام گشت و گذار به زیارت این امامزاده نیز می روند. البته توجه داشته باشید که برای رفتن به روستای سنگ چال از سمت روستای فیلبند حتما یک راهنمایی محلی نیز به همراه خود ببرید تا در مسیر رفت و برگشت راه را گم نکنید.

افرادی که برای اولین بار به این مناطق سفر می کنند بدون شک در صورت عدم حضور راهنما راه خود را گم خواهند کرد زیرا متاسفانه هیچ تابلوی راهنمایی در این مسیر استفاده نشده است. در این مسیر مغازه های محلی را مشاهده خواهید کرد که مشغول فروش صنایع دستی و محصولات سنتی شمال هستند. در ماه مرداد اهالی روستای سنگ چال جشنواره های تابستانی و محلی برگزار می کنند و با پوشیدن لباس های بومی گردشگران را با آداب و رسوم این منطقه از کشور آشنا می کنند. هیچ رودخانه ای در اطراف روستای فیلبند وجود ندارد اما تعداد زیادی چشمه آب معدنی در اطراف این روستا مشاهده می شود. از معروف ترین چشمه های آب گرم اطراف فیلبند می توان به چشمه لار اشاره کرد. به گفته افراد محلی آب این چشمه خاصیت های زیادی دارد و برای درمان دردهای مفاصل و استخوان ها و بیماری های کلیوی بسیار مفید می باشد.

در نزدیکی کوه های جنوبی روستای فیلبند و در اطراف قله ای به نام اندوار یک امامزاره با نام امام زاده قاسم وجود دارد. مسیری که برای رسیدن به این امام زاده باید طی شود، دارای پستی و بلندی های زیادی است. یک اقامتگاه دنج و کوچک نیز در کنار امامزاده برای رفاه حال مسافران و استراحت آن ها درست کرده اند. طبیعت زیبا و بکر اطراف امام زاده قاسم بسیار چشم نواز است. برای رسیدن به این منطقه بهتر است همراه خود یک راهنمای محلی ببرید. پس از استراحت در اقامتگاه به راه خود ادامه دهید تا در نهایت به سمت روستای رستم چال حرکت کنید. در روستای رستم چال از بر خورد دو شهاب سنگ دو گودال بسیار بزرگ تشکیل شده است. بعد از این روستا یک مسیر زیبا به طرف جنگل های الیمستان وجود دارد که برای پیاده روی و لذت بردن از تماشای طبیعت و مناظر دیدنی بسیار مناسب است.

نتیجه گیری
در این مقاله شما را با روستای زیبای فیلبند و مناطق دیدنی اطراف آن آشنا کردیم و درباره مسیرهای دسترسی به این روستا، بهترین فصل سفر، لوازم مورد نیاز هنگام سفر و اقامتگاه‌ های معروف فیلبند توضیح دادیم. با سفر به این روستای توریستی و جذاب در فصل های بهار و تابستان می توانید یک خاطره به یاد ماندنی برای خود، خانواده و دوستانتان رقم بزنید. امیدواریم از مطالب ارائه شده در این مقاله کمال استفاده را برده باشید.

نظرات کاربران
ثبت نظر مشاهده نظر ها
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال می کند
استفاده از مطالب سایت ‌های هالیدی با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری اکوتک می‌باشد. مرورگر پیشنهادی
شبکه گردشگری HiHoliday در آدرس های زیر معتبر بوده و وب سایت های دیگر با این نام کلاه بردار و مورد تایید این شرکت نمی باشند. HiHoliday.ir HiHoliday.org HiHoliday.net HiHoliday.info