تور های موجود 0 حذف فیلتر

تور وان

مقصد

گوش بزنگ تور:

در حال حاظر سرویس گوش بزنگ غیر فعال می باشد

متاسفانه!
در مسیر یا تاریخ مورد نظر شما هنوز توری تعریف نشده است

اگر قصد سفر دارید شماره خود را برای ما ارسال کنید تا تور اختصاصی برای شما ارائه کنیم

بهترین نرخ تورهای وان ترکیه

اطلاعات مربوط به شهر وان

وان کجاست؟

اگر اهل تور وان هستید، در اینجا همه چیزهایی که در مورد وان برای یک تعطیلات عالی باید بدانید وجود دارد. در این مقاله می توانید تمام اطلاعات مربوط به شهر وان، مقصدی زیبا در ترکیه را بیابید. از مرز کاپی کوی تا شهر وان 90 کیلومتر راه است. مرز رازی از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است، بنابراین باید زمان خود را تنظیم کنید که حداقل دو ساعت قبل از بسته شدن مرز رازی آنجا باشید. مرز رازی کوتاهترین مسیر سفر به وان ترکیه است. به محض ورود به خاک ترکیه، دولموش( به ترکی ) یا همان ون های سواری منتظر مسافرین وان هستند. وان شهری در شرق ایالت آناتولی ترکیه که در مسیر ریلی آنکارا به ایران قرار دارد و یک مقصد گردشگری زمستانی محبوب در بین گردشگران می باشد که به تازگی مورد توجه گردشگران ایرانی قرار گرفته است.

اطلاعات کلی برای سفر به وان

وان شهری است که در قسمت شرقی ترکیه واقع شده و در ساحل شرقی دریاچه وان قرار دارد که بزرگترین دریاچه ترکیه است. شهر وان، مرکز استان وان نیز می باشد. این شهر دارای تاریخ غنی است و شواهدی از سکونتگاه‌های مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد وجود دارد.

 شهر وان به خاطر قلعه تاریخی اش که قدمت آن به زمان پادشاهی اورارت در قرن نهم قبل از میلاد برمی گردد. این شهر همچنین به خاطر غذاهای بی نظیرش که شامل غذاهای سنتی مانند «وان کباب» است، شهرت دارد. این منطقه عمدتا کردنشین است و این شهر دروازه ای به مناظر زیبا و کوه های شرق ترکیه است.
تاریخچه وان

تاریخچه وان ترکیه

وان، منطقه مرکزی مردم ارمنی بود که از زمان هایک در قرن سوم پیش از میلاد تا پایان قرن نوزدهم در این منطقه زندگی می کردند. در قرن نهم پیش از میلاد، منطقه وان، مرکز پادشاهی اورارتی ها بود. متعاقباً توسط مادها، ایرانیان هخامنشی و پادشاهان پونتوس اشغال شد. کتیبه‌های صخره‌ای روی تپه ارگ، ​​شامل کتیبه‌هایی به زبان پارسی باستان است که به دستور خشایارشا اول، پادشاه هخامنشی (اوایل قرن پنجم پیش از میلاد) حکاکی شده است. 

رومیان و ساسانیان ایران مدتی بر سر آن جنگیدند، این کشور در قرن هفتم به ایالت خراج‌گزار اعراب تبدیل شد و در قرن هشتم تحت سلسله ارمنیان باگراتید رونق یافت. این منطقه پس از پیروزی بر بیزانس به دست ترکان سلجوقی افتاد و متعاقباً در سال 1543 به امپراتوری عثمانی ضمیمه شد. در این منطقه قرن‌ها بین امپراتوری عثمانی و صفویان (و جانشینان بعدی آنها، افشاریه و قاجار) جنگ بود تا اینکه جنگ چالدران، مرزهای امروزی را ایجاد کرد و در قرن نوزدهم به نام ولایت وان سازماندهی شد. 

شهر وان یکی از مهمترین میدان های جنگ استراتژیک بین عثمانی ها و روس ها در طول جنگ جهانی اول بود. در این دوره، جمعیت زیادی از ارامنه وان در نسل کشی ارامنه، قتل عام شدند و تعداد کل تلفات در این شهر به ده ها هزار نفر می رسید. اگرچه کردها به نقش خود در نسل کشی ارامنه اذعان داشتند، اما مستند شده است که بسیاری از کردهای وان در واقع به ارامنه کمک کردند تا از نسل کشی فرار کنند.

پس از تجزیه امپراتوری عثمانی پس از جنگ جهانی اول، وان بخشی از ترکیه شد. شهر وان در چندین کیلومتری شرق ارگ باستانی بازسازی شد. امروزه در وان اکثراً کردها هستند و میزبان بسیاری از مشاغل در کردستان ترکیه است. از نظر فرهنگی، این شهر به خاطر رنگ های طبیعی، ظروف نقره و نژادهای گربه منحصر به فردش، شناخته شده است. در سال 2011، این منطقه متحمل یک زلزله ویرانگر شد که 604 کشته و 4152 مجروح داشت. دولت ترکیه از سوی بازماندگان و سیاستمداران به دلیل کوتاهی در ارائه کمک های بشردوستانه کافی در پاسخ به این فاجعه، مورد انتقاد قرار گرفت.
درباره وان ترکیه

درباره ی شهر وان

 • زبان: زبان اکثریت مردم شهر وان کردی است.
 • دین و فرهنگ: دین اکثریت مردم وان همانند سایر شهر های ترکیه اسلام میباشد و دارای فرهنگ غنی با توجه به تاریخ خود هستند.
 • آب و هوا: به سبب مجاورت با دریاچه وان و جغرافیای این شهر آب و هوایی مطلوب را دارا می باشد.
 • سوغات: سوغات شهر وان عسل و پنیر است.
 • واحد پول: واحد پول ترکیه لیر ترکیه است.

هتل های وان

انواع هتل ها با قیمت های متفاوت برای شما گردشگران مهیا شده و آماده خدمت گذاری هستند. اگر دنبال یک هتل لوکس هستید می توانید در هتل DoubleTree by Hilton اقامت کنید. همچنین میتوانید در هتل Mavi Tuana با هزینه بسیار مناسب و خدمات عالی اقامت کنید. پس جای نگرانی برای اقامت وجود ندارد.

 • هتل دوسکو
 • هتل تامارا
 • هتل بزرگ وان
 • هتل دابل تری بای هیلتون وان
 • هتل رزمینا

چطور لیر بخریم؟

واحد پول ترکیه لیر است و برای خرید لیر می توانید از دو راه اقدام کنید. یا اینکه از ایران دلار تهیه کنید و در صرافی های ترکیه به لیر تبدیل کنید و راه دوم اینکه مستقیم از صرافی های ایران لیر تهیه کنید.

چطور با اتوبوس از تهران به وان ترکیه برویم؟

شما به راحتی می توانید از طریق زمینی به وان سفر کنید و از ماشین شخصی خودتان استفاده کنید که در اینصورت باید دارای گواهینامه بین المللی یکساله باشید و هزینه پلاک بین المللی و هزینه بیمه های مربوط به عوارض خروج از کشور را در شعب بانک ملی بپردازید. یا اینکه ماشین خود را در پارکینگ های پایانه مرزی قرار دهید و با استفاده از تاکسی یا ون به وان بروید. تورهای مسافرتی وان ترکیه هم گزینه یی مناسب برای سفر به وان هستند.

تور وان از مرز رازی

تور وان ترکیه را اکثر ایرانی ها به دلیل خرید در وان انتخاب می کنند. قیمت تور وان ترکیه بسیار مناسب است. تور زمینی وان را میتوانید بصورت تور وان از تبریز نیز تجربه کنید. شهر وان در ترکیه، شهری باستانی در شرق بزرگترین دریاچه ترکیه به همین نام که قدمت آن به 5 هزار سال پیش از میلاد می رسد. وان شهری سرسبز در میان کوه هایی قرار دارد که آثاری از قرن 9 پیش از میلاد را در خود جای داده است. در کل وان مقصد مناسبی برای گردشگران و تورهای وان است.

در سفر به وان ترکیه میتوانید از مرزهای هر روزه اتوبوس های زیادی از ترمینال غرب تهران به شهر خوی حرکت دارند. اکثر این اتوبوس ها شب از تهران حرکت کرده و صبح به شهر خوی می رسند. سفر با اتوبوس از تهران تا خوی حدودا ۱۰ ساعت زمان می برد. از شهر خوی، تاکسی های خطی برای مرز رازی وجود دارند که برای رفتن به مرز رازی می توان از آنها استفاده کرد. پس از گذر از مرز رازی و وارد شدن به خاک ترکیه، سواری های دولموش منتظر مسافرین برای شهر وان هستند.

تور وان از مرز سرو

برای سفر به وان میتوانید از مرز سرو هم استفاده کنید. از خوبی های این مرز این است که این مرز به صورت 24 ساعته باز میباشد. مرز سرو ، بعد از مرز بازرگان پرترددترین مرز ترکیه می باشد. امکان عبور تمام خودروها از جمله تریلی و اتوبوس را دارد. این مرز با ارومیه نیم ساعت فاصله دارد و مناسب مسافرانی است که از جنوب کشور میخواهند به ترکیه سفر کنند. ارومیه با وان مرز مشترک دارد و شما میتوانید حتی بدون سفر به ترکیه در این مکان خرید خوبی داشته باشید.
از معایب استفاده از مرز سرو این است که شما از این مرز ابتدا باید به شهر یوکسک بروید و سپس به وان بروید. و اینکه مسیری طولانی و کوهستانی دارد یعنی حدود 300 کیلومتر جاده که گهگاه در آن گزارش هایی مبنی بر سنگپرانی به خودروها بوده است. و این مرز به دلیل نزدیکی با مرز های سوریه و عراق و نا آرامی شهرهای کردنشین ، توصیه نمیشود.

image

راهنمای سفر به وان ترکیه

 • تاریخ انتشار:۵ آذر ۱۳۹۷

شهر ساحلی وان واقع در کشور ترکیه ، به دلیل دارا بودن مرز مشترک با کشور ایران ، دارا بودن جاذبه های توریستی و وجود مراکز خرید با قیمت مناسب ، مقصد گردشگری مسافران زیادی است.

مسیر سفر به وان ترکیه

 • مرز رازی-کاپی کوی
 • مرز سرو-اسندره
 • مرز بازرگان-گورباغ

تور وان زمینی

تور زمینی وان یکی دیگر از تور های پرفروش در میان گردشگران ایرانی است که  برای تور زمینی وان سه مرز زمینی وجود دارد که در ادامه به آنها میپردازیم.

بهترین مسیر برای تور زمینی وان

همین مرز بازرگان است چرا که نزدیک ترین مرز به وان است. از این مرز تا وان تنها 1:30 در راه هستید و برای رفتن به این مرز در تور زمینی وان باید ابتدا به شهر تبریز و بعد خوی و سپس به مرز رازی بروید. تنها اشکال این مسیر برای تور زمینی وان این است که محدودیت زمانی دارد یعنی از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر فعال اند.

مرز زمینی سرو برای تور زمینی وان :

یکی از مزایای این مرز این است که محدودیت زمانی ندارد در عین حالیکه بسیار منظم و دقیق اند. از مرز سرو تا وان در تور زمینی وان 4 ساعت در راه خواهید بود ولی یک اشکال دارد و آن جاده ی پر پیچ و خم این مسیر است.

مرز زمینی خوی برای تور زمینی وان :

فاصله ی زمانی تهران تا خوی حدودا 8 ساعت است. از شهر خوی تا مرز وان حدودا 3 ساعت در راه خواهید بود.
گربه های وان ترکیه

درباره تور وان زمینی

 • اکثر مردم وان مسلمان سنی اند
 • بیشتر مردم وان به زبان کرمانجی و برخی از آنها به زبان ترکی صحبت میکنند
 • جاذبه های گردشگری در تور زمینی وان شامل, قلعه وان, کلیسای اختامار, دریاچه وان, خانه گربه وان, آبشار مرادیه
 • مراکز خرید وان که با وجود اینکه تمامی آنها مارک و برند هستند اما قیمتی بسیار مناسب دارند
 • شهر وان آب و هوایی قاره ای دارد و زمستان های بسیار سرد و برفی را دارد و تابستان گرم و خشکی را در تور زمینی وان تجربه خواهید کرد
 • به دلیل اینکه شهر وان نسبتا کوچک است، وسیله های نقلیه شامل اتوبوس، تاکسی و مینی بوس هستند

خدمات تور زمینی وان ترکیه

  اخذ ویزا برای اقامت های بیشتر از 90 روز
 • رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی
 • تور لیدر محلی فارسی زبان

بهترین زمان برای تور زمینی وان

در اواخر فروردین تا مهر علاوه بر لذت بردن از آب و هوایی خوب، خرید هایی با تخفیف های ویژه را هم در تور زمینی وان خواهید داشت، در اما کل همه ی فصول سال ویژگی ها و جذابیت ها خاصی برای گردشگران

در وان از چه چیزی بازدید کنیم

در اینجا تعدادی از برترین جاذبه های گردشگری وان ترکیه آورده شده است.
دیدنی های وان

قلعه وان

قلعه وان یک قلعه تاریخی است که بر روی تپه ای مشرف به شهر وان واقع شده است که امروزه به شکل مخروبه ای با ستون های بزرگ و دیوارهای سر به فلک کشیده درآمده است این مکان که قدمت آن به قرن نهم بازمی‌گردد، مکانی محبوب برای گردشگرانی است که از مناظر پانوراما از شهر و مناظر اطراف لذت می‌برند.این قلعه که توسط پادشاهی اورارتو بنا شده است، در غرب وان، بر فراز کوه های خاور دریاچه وان است.

دریاچه وان

دریاچه وان، یک دریاچه بزرگ است که یکی از بزرگترین دریاچه های جهان به شمار می آید و مکان محبوبی برای قایق سواری، ماهیگیری و شنا است، همچنین چندین سواحل و استراحتگاه در کنار سواحل آن وجود دارد.

موزه وان

این موزه به تاریخ و فرهنگ منطقه وان اختصاص دارد و نمایشگاه هایی را در مورد همه چیز از آثار باستانی گرفته تا هنر مدرن به نمایش می گذارد.
جزیره آکدامار

جزیره آکدامار

جزیره آکدامار جزیره ای زیبا واقع در دریاچه وان که به خاطر کلیسای آکدامار معروف است که معماری ارمنی خیره کننده ای دارد.این جزیره در وسط دریاچه وان قرار دارد که در آن کلیسای چشمگیر آکدامار قرار دارد. کلیسای آکدامار،یک کلیسای ارمنی قرون وسطایی است که به دلیل مجسمه ها و نقاشی های دیواری معروف است.

قلعه هوساپ

قلعه هوساپ

قلعه ای قرون وسطایی واقع در نزدیکی وان است که مکانی عالی برای دوستداران تاریخ است.قلعه هوساپ یکی دیگر از قلعه های تاریخی است که قدمت آن به قرن هفدهم باز می گردد. این شهر به خاطر معماری زیبا و تزئینات استادانه‌اش معروف است و مکانی محبوب برای گردشگران است.

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه که در پای کوه سوفان قرار دارد، مکانی محبوب برای دوستداران طبیعت است. آبشار مرادیه یک شگفتی طبیعی خیره کننده است که نام آن از شهر مجاور مرادیه گرفته شده است و در دره ای سرسبز که توسط کوه های سر به فلک کشیده احاطه شده ،واقع شده است. آبشار از تپه‌های مجاور سرچشمه می‌گیرد و منظره‌ای تماشایی از آب و مه ایجاد می‌کند.
منطقه اطراف آبشار نیز سرشار از گیاهان و جانوران است و گونه های متعددی از گیاهان، پرندگان و حیوانات در محیط خنک و مرطوب رشد می کنند. بازدیدکنندگان می‌توانند از مسیرهای پیاده‌روی که از میان جنگل است و به آبشار منتهی می‌شوند، لذت ببرند و همچنین در استخری با طراوت در پای آبشار شنا کنند.آبشار مرادیه برای کسانی که عاشق طبیعت، ماجراجویی و زیبایی های فضای باز هستند، مقصدی است که باید حتما ببینند.

کوه آرارات

کوه آرارات

آتشفشان خاموش با سه قله، واقع در شرق وان است و اعتقاد بر این است که این مکان آرامگاه کشتی نوح در کتاب مقدس است. 
 صومعه واراگاوانک: یک صومعه تاریخی ارمنی است که در یک دره کوهستانی زیبا واقع شده است. این صومعه در قرن یازدهم توسط ملکه ملکتسویان تأسیس شد و متعاقباً در قرن سیزدهم توسعه و بازسازی شد. این مجموعه شامل یک کلیسای اصلی، یک کلیسای کوچک، یک گورستان و چندین خاچکار (صلیب های ارمنی) است که به طرز پیچیده ای با نقوش مذهبی و فرهنگی حکاکی شده اند.

چاوش تپه

چاوش تپه

قلعه چاوش تپه، محل ویرانه های باستانی اورارتویی، واقع در شرق وان است که در 25 کیلومتری وان واقع شده است.چاوش تپه، زمینه محافظت از ساکنان آن منطقه در برابر حملات دشمن بود. 
این معماری منعکس کننده سبک منحصر به فرد ارمنی است، با نماهای مزین، نقش برجسته ها و نقاشی های دیواری که صحنه ها و داستان های کتاب مقدس را به تصویر می کشد. امروزه این صومعه یک مقصد توریستی و مکان زیارتی محبوب است که بازدیدکنندگانی را از سراسر جهان که برای تحسین زیبایی و اهمیت معنوی آن می‌آیند، جذب می‌کند.

صومعه واراگاوانک

صومعه واراگاوانک

یک صومعه تاریخی ارمنی است که در یک دره کوهستانی زیبا واقع شده است. این صومعه در قرن یازدهم توسط ملکه ملکتسویان تأسیس شد و متعاقباً در قرن سیزدهم توسعه و بازسازی شد. این مجموعه شامل یک کلیسای اصلی، یک کلیسای کوچک، یک گورستان و چندین خاچکار (صلیب های ارمنی) است که به طرز پیچیده ای با نقوش مذهبی و فرهنگی حکاکی شده اند. 
این معماری منعکس کننده سبک منحصر به فرد ارمنی است، با نماهای مزین، نقش برجسته ها و نقاشی های دیواری که صحنه ها و داستان های کتاب مقدس را به تصویر می کشد. امروزه این صومعه یک مقصد توریستی و مکان زیارتی محبوب است که بازدیدکنندگانی را از سراسر جهان که برای تحسین زیبایی و اهمیت معنوی آن می‌آیند، جذب می‌کند.

مراکز تفریحی وان ترکیه

مراکز تفریحی وان ترکیه

مراکز تفریحی متعدد در وان، بهترین سرگرمی‌ها را برای شما به وجود می‌آورند. یکی از ویژگی‌های اصلی وان به‌عنوان یک شهر توریستی، تنوع بالا در ارائه امکانات تفریحی است که با استفاده از یک راهنمای مناسب برای سفر به این شهر، می‌توان از طیف متعدد این تفریحات استفاده کرد.
مراکز تفریحی وان ترکیه عبارت‌اند از:خانه گربه وان، آکوا پارک ون، پارک آبی ساحل دیوان، اسکله وان، لونا پارک گولی وان، کارتینگ وا، لونا پارک دوئو وان، ایپک پارک، پارک کورتولوش

بهترین مراکز خرید فصل حراج در وان ترکیه

مرکز خرید آتایوس پلاتا: فروشگاه آتایوس سیلور به دلیل نزدیکی به هتل ها و بهترین رستوران های وان در بین گردشگران بسیار محبوب است. این مرکز خرید در یکی از خیابان های اصلی شهر وان به نام کاظم کارابکر قرار دارد.
 مرکز خرید آیدین پرهین: اگر جزو علاقه مندان به برندهای معروف دنیا هستید؛ بازدید از مرکز خرید آیدین پرهین برای شما مناسب است. بسیاری از برندهای معروف پوشاک و لوازم خانگی در این مرکز خرید نمایندگی دارند.
مرکز خرید خرید وان ای وی ام: شما به سختی می توانید کسی را پیدا کنید که با تور ترکیه وان سفر کرده باشد. اما به مرکز خرید AVM One نرفته باشد. این مرکز خرید به دلیل تنوع زیاد محصولاتش معروف است. این مرکز خرید در منطقه جاده ابریشم، خیابان کاظم کارابکر واقع شده است.

از دیگر مراکز خرید شهر وان می توان به فروشگاه‌های برشکا و تورکوزمال اشاره کرد.

بازار های وان

بازار های وان

کاپیکوی بازاری پرجنب‌وجوش در نزدیکی مرز ایران است و به خاطر صحنه خرید پر جنب و جوشش مشهور است. این بازار مملو از مغازه‌ها و غرفه‌های کوچک است که طیف وسیعی از محصولات را از فرش و گلیم دست‌باف گرفته تا ادویه‌های رنگارنگ و صنایع دستی سنتی به فروش می‌رسانند. می توانید سوغاتی ها و هدایایی بی نظیری مانند سفال های زیبا، منسوجات دستبافت و جواهرات مختلف پیدا کنید. کاپیکوی همچنین مکان مناسبی برای امتحان غذاهای محلی است. 
بازدید از کاپیکوی یک راه عالی برای تجربه فرهنگ پر جنب و جوش و تاریخ غنی وان است و یک تجربه خرید فراموش نشدنی است که نباید از دست داد. ساعات کاری آن 7 صبح تا 6 بعد از ظهر است.

بازارهای محلی و جمعه بازار 

بازارهای محلی و جمعه بازار 

علاقه مندان به بازارهای محلی و جمعه بازار می توانند به بازار کاظم کارابکر و خیابان جمهوریت در شهر وان نیز مراجعه کنند.
به طور خلاصه، وان مقصدی است که از طیف وسیعی از مسافران پذیرایی می کند، بنابراین بدون توجه به سن یا علایق شما، مطمئناً چیزی را پیدا خواهید کرد که دوستش داشته باشید. 

زوج هایی که به دنبال یک استراحت رمانتیک هستند، مناظر زیبا، شگفتی های طبیعی و اتاق های دنج، وان را به مکانی عالی برای زوج هایی تبدیل می کند که می خواهند از اوقات با کیفیتی با هم لذت ببرند.
وان چیزهای زیادی برای ارائه به خانواده ها دارد، از جمله موزه های جالب، مکان های تاریخی باستانی و فعالیت های سرگرم کننده در فضای باز که کودکان می توانند در آن بازی کنند.

مناطق اطراف وان برای فعالیت در فضای باز مانند پیاده روی، کوه نوردی و رفتینگ برای عاشقان ماجراجویی بسیار مناسب است. بنابراین، اگر کسی هستید که دوست دارید بیرون بروید و فعال بمانید، از این مقصد قدردانی خواهید کرد.
وان دارای تاریخ عمیق و جذابی است که مکان های باستانی جالب و آثار تاریخی به خوبی در آن حفظ شده است. بنابراین اگر دوست دارید فرهنگ های جدید را یاد بگیرید و در گذشته کاوش کنید، چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن در این شهر خواهید داشت.

بهترین زمان برای سفر به وان ترکیه 

بهترین زمان برای سفر به وان ترکیه

بهترین زمان برای سفر به وان در فصول بهار و پاییز است. در طول این فصول آب و هوا معتدل و مطبوع است که آن را برای گشت و گذار و فعالیت در فضای باز ایده آل می کند. در طول ماه های تابستان، درجه حرارت می تواند بسیار بالا باشد، به خصوص در ماه مرداد، به 35 درجه سانتیگراد یا 
بیشتر می رسد. ماه‌های زمستان نیز می‌تواند سرد و همراه با بارش برف باشد. مهم است که توجه داشته باشید .
وان در شرق ترکیه قرار دارد و با  وسایل حمل و نقل مختلف از جمله ماشین شخصی، اتوبوس،قطار و هواپیما می توان به آنجا رفت.

تورهای وان

اگر قصد سفر به شهر وان را دارید و می خواهید با خیال آسوده از این سفر لذت ببرید می توانید تورهای گردشگری با هواپیما و یا تور های زمینی با اتوبوس را امتحان کنید و برنامه ریزی سفر را به دست لیدر بسپارید.

مسیر قطار تبریز-وان

اگر تهران هستید، می توانید بلیط تهران وان را تهیه کنید که معمولا هفته ای یک بار به سمت تبریز و سپس وان می رود، به این ترتیب گردشگران ابتدا باید خود را به شهر تبریز برسانند. کارهای گمرکی مسافران از ایستگاه قطار تبریز آغاز می شود، مرحله بعدی کارهای مربوط به گذرنامه در ایستگاه راه آهن رازی است که پس از دریافت مجوز ورود به ترکیه، وارد ایستگاه کابیکوی ترکیه می شوند، در این ایستگاه نیزکمی توقف خواهید  داشت و پس از چک کردن مجدد گذرنامه ها و کارهای گمرکی، قطار به طرف شهر وان حرکت خواهد کرد. 

این مسیر برای مسافرانی که دوست دارند با صرف هزینه کمتر و مقرون به صرفه، سفر به وان راتجربه کنند، گزینه مناسبی می باشد. قطارها هفته ای یکبار،دوشنبه ها ساعت 23:30 از تبریز به طرف وان حرکت کرده و سه شنبه ها ساعت 22:30 به وقت ایران از وان به ایران برمی گردند.

ماشین شخصی

 می توانید با  ماشین شخصی خود را به وان بروید. جاده های شرق ترکیه می توانند چالش برانگیز باشند، بنابراین توصیه می شود یک نقشه یا دستگاه GPS خوب داشته باشید و برای سفرهای طولانی آماده باشید. قبل از سفر با ماشین شخصی، یادتان نرود که باید هزینه گواهینامه بین الملی یک ساله، هزینه ی پلاک، بیمه ی 10 روزه ماشین و هزینه عوارض شهرداری را نیز پرداخت کنید.

از چه مرزهایی می توانیم به شهر وان برسیم

از طریق شهر ارومیه و تبریز و خوی می توانید سفر زمینی به وان ترکیه را شروع کنید.

ارومیه-وان

می توانید بلیط اتوبوس ارومیه به وان را خریداری ‌کنید، اتوبوس به صورت مستقیم به شهر وان خواهد رفت.

مرز رازی-خوی

مرز رازی به دلیل نزدیکی و فاصله نسبتاً کوتاه 2.5 ساعته از شهر وان ترکیه، پر استفاده ترین جاده زمینی برای رسیدن به وان است. مسافران می توانند ابتدا به ارومیه یا تبریز سفر کرده و سپس به خوی بروند.  
مسیر تبریز - خوی 165 کیلومتر و مسیر ارومیه - خوی 135 کیلومتر است. برای کسانی که از تهران سفر می کنند پیشنهاد می شود مسیر تبریز – خوی را انتخاب کنند. این مسیر تا تبریز 8 ساعت و سپس تا مرز رازی 2 ساعت و 10 دقیقه دیگر طول می کشد. این مرز از ساعت 17 به بعد بسته می شود و کامیون و اتوبوس حق تردد از آن را ندارد.

تبریز -وان

می  توانید مستقیماً با ون های موجود در تبریز یا با ماشین شخصی به شهر وان بروید. برای سفر با خودروی شخصی به وان می توانید با خودروی خود به مرز رازی رفته و پس از پرداخت مالیات کابوتاژ یا مجوز خروج با خودروی خود وارد ترکیه شوید.

تهران – خوی – وان

اگر قصد سفر از تهران به سمت وان را دارید، می توانید ابتدا خود را به شهرستان خوی برسانید و از طریق مرز رازی، خود را به وان برسانید.

ارومیه-مرز سرو-اسندره

برای سفر در این مسیر، مسافران باید بلیط اتوبوس ارومیه را تهیه کنند. از آنجا می توانند 30 کیلومتر را طی کنند تا به مرز سرو برسند و سپس پس از 4 ساعت، به شهر وان برسند.جاده سرو به وان، جاده ای تپه ای و پر پیچ و خم است که ممکن است برای بسیاری از مردم سخت باشد، با این حال همیشه باز است. برخی از تورهای زمینی به وان نیز این مسیر را دنبال می کنند. دسترسی به مرز سرو برای اکثر شهرهای ایران طولانی و دور است.

مرز بازرگان-گوربلاغ

مرز بازرگان - گوربلاغ یکی از مناطق ورودی زمینی برای رسیدن به وان است. کنترل مرزی پاسگاه گوربلاغ در نزدیکی شهر بازرگان قرار دارد. بازرگان شهری در بخش بازرگان و مرکز شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی ایران است. مرز بازرگان به به صورت مداوم باز می باشد. 

مرز بازرگان در حدود 275 کیلومتری تبریز قرار دارد. مرز بازرگان حدود 200 کیلومتر با شهر وان فاصله دارد و این یعنی شما باید برای رفتن از مرز بازرگان به وان حدود دو برابر فاصله مرز رازی تا وان را طی کنید.
سفر با اتوبوس از تهران به وان می‌تواند حدوداً 15 ساعت طول بکشد. فاصله تهران تا وان چیزی در حدود ۱۲۰۰ کیلومتر است.

غذاهای محلی در وان

غذاهای محلی در وان

وان شهری است که در منطقه آناتولی شرقی ترکیه واقع شده است و ویژگی های آن غذاهای منحصر به فردی است که طعم فرهنگ های مختلفی را که در طول تاریخ در این منطقه زندگی کرده اند ترکیب می کند. در زیر برخی از غذاهای محلی وان را با توضیح مختصری در مورد هر یک از آنها ارائه می دهیم. 

وان کبابی: این کباب با گوشت بره، فلفل، پیاز و گوجه درست می شود و معمولا با بلغور پلو سرو می شود.

سوبورکی: این غذا با خمیر یوفکا که با پنیر سفید و جعفری پر شده و در آب جوشانده شده است درست می‌شود و بافت نرم و لطیفی به آن می‌دهد.

کویمک: این یک غذای سنتی پنیر است که با پنیر ذوب شده، آرد ذرت و کره درست می شود که بافتی غنی و خامه ای به آن می دهد.

Kaburga Dolması: این غذا با گوشت چرخ کرده و برنج به همراه ادویه جات و سبزی های مختلف و پختن آن ها در سس گوجه فرنگی تهیه می شود.

Çiriş: یک پای کیک سنتی است که با لایه‌هایی از شیرینی فیلو پر شده با مخلوطی از پنیر، سبزی و ادویه‌جات تهیه می‌شود و تا زمانی که ترد شود پخته می‌شود.

آیران آشی: سوپی است که با بلغور، ماست و گیاهان معطر درست می‌شود که طعمی تند و گوارا به آن می‌دهد.

 کوروت: یک ماست خشک سنتی است که با شکل دادن به گلوله‌های ماست و سپس خشک کردن آن‌ها در آفتاب، بافتی سفت و شکننده به آن می‌دهند. اغلب به عنوان چاشنی در غذاهای مختلف استفاده می شود. 

به طور کلی، غذاهای وان دارای طعمی متمایز است که از میراث فرهنگی منحصربه‌فرد آن بهره می‌برد و آن را به یک غذای لذیذ برای دوستداران غذا تبدیل می‌ کند.

سوغاتی های وان

سوغاتی های وان

از سوغاتی های شهر وان ترکیه می توان به قهوه ترک، صنایع دستی، قالی ترک، زیورآلات، ظروف مسی و برنجی، باقلوا، نماد چشم نظر، آلات موسیقی تکی اشاره کرد.

آیا وان مقصد گرانی برای گردشگران است؟

وان ترکیه را می توان مقصدی نسبتاً مقرون به صرفه برای گردشگران در مقایسه با سایر مقاصد محبوب ترکیه مانند استانبول یا آنتالیا دانست. با این حال، قیمت ها ممکن است بسته به عواملی مانند زمان، سال، نوع محل اقامت و حمل و نقل و فعالیت هایی که قصد دارید انجام دهید، متفاوت باشد.
قیمت اقامت در وان می تواند کاملاً معقول باشد، با گزینه های مختلف، از هاستل های ارزان قیمت گرفته تا هتل های لوکس.
 قیمت غذا و نوشیدنی نیز می تواند کاملا مقرون به صرفه باشد و بسیاری از رستوران ها و کافه های محلی گزینه های خوشمزه و مقرون به صرفه ای را ارائه می دهند.
اگر اتوبوس های محلی یا تاکسی های مشترک را انتخاب کنید، حمل و نقل ون می تواند راحت باشد، اگرچه تاکسی های شخصی یا ماشین های کرایه ای می توانند گران تر باشند. هزینه ورودی به جاذبه ها نیز ممکن است در قیمت متفاوت باشد.
به طور کلی، وان یک مقصد نسبتاً مقرون به صرفه برای گردشگران است، به شرطی که حواستان به هزینه‌های خود باشد و سفر خود را بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید.

 محل اقامت در وان

بهترین مناطق برای اقامت در وان (ترکیه) مرکز شهر، گواش و ادرمیت هستند. مرکز شهر وان، گزینه های اقامتی متنوعی از جمله هتل ها، هاستل ها و آپارتمان ها را ارائه می دهد. 

Gevaş: منطقه گواش،منطقه ای آرام  است که در سواحل دریاچه وان واقع شده است و یک مقصد گردشگری محبوب است. 
Edremit: منطقه ادرمیت یک منطقه دیگری است که در نزدیکی فرودگاه قرار دارد و دارای چندین هتل و استراحتگاه است که مناظر زیبایی از دریاچه را ارائه می دهد. به طور کلی، مهم است که محل اقامتی را انتخاب کنید که متناسب با علایق، بودجه و برنامه های سفر شما باشد.

آیا وان مقصد امنی برای گردشگران است؟

وان، ترکیه، به طور کلی مکانی امن برای گردشگران در نظر گرفته می شود. با این حال، مانند هر مقصد دیگری، برای بازدیدکنندگان مهم است که از محیط اطراف خود آگاه باشند و اقدامات اولیه ایمنی را انجام دهند. توصیه می شود همیشه با یک همراه یا به صورت گروهی سفر کنید، در محیط های عمومی و پر نور بمانید و از همراه داشتن مقادیر زیاد پول یا اشیاء قیمتی خودداری کنید. علاوه بر این، نگه داشتن یک کپی از اسناد مهم مانند گذرنامه و بیمه مسافرتی همیشه ایده خوبی است. وان به طور کلی یک مقصد امن و دلپذیر برای مسافران در نظر گرفته می شود. قبل از بازدید از وان، همیشه آخرین اطلاعات دولتی در مورد ایمنی مسافران را در وب سایت رسمی امور خارجه دولت خود بررسی کنید.

حمل و نقل در وان

گزینه حمل و نقل برای رفت و آمد در وان

در شهر وان، مترو وجود ندارد.چندین گزینه حمل و نقل برای رفت و آمد در وان ترکیه وجود دارد. این موارد عبارتند از: 

حمل و نقل عمومی: وان دارای سیستم حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس، ون و تاکسی مشترک است. آنها ارزان هستند و برای رفت و آمد در شهر بسیار راحت هستند. 
تاکسی های خصوصی: تاکسی های شخصی به راحتی در وان یافت می شوند و گزینه راحت تری هستند، به خصوص اگر با خانواده یا دوستان خود سفر می کنید. 
اجاره اتومبیل: اگر ترجیح می دهید خودتان رانندگی کنید، خدمات کرایه اتومبیل در وان در دسترس است، اگرچه رانندگی در شهر می تواند یک چالش باشد. 
دوچرخه: اجاره دوچرخه برای گردشگرانی که می خواهند شهر را با سرعت خود کاوش کنند و از مناظر لذت ببرند، گزینه بسیار خوبی است. 
  پیاده روی: وان شهر نسبتا کوچکی است و بسیاری از مکان های جالب با پای پیاده قابل دسترسی هستند. قدم زدن در اطراف شهر به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد که خود را در فضا و فرهنگ محلی غرق کنند.

شماره تلفن های ضروری در وان ترکیه

 کد تلفن ترکیه: ۹۰ +
کد شهر وان: ۴۳۲
آتش‌نشانی: ۱۱۰
آمبولانس: ۱۱۲
پلیس: ۱۵۵
شماره فرودگاه: ۱ ۰ ۲۲۷ ۴۳۲ ۹۰+
بیمارستان و مراکز درمانی
بیمارستان دولتی ایپک یولو: ۷۸ ۱۹ ۲۱۷ ۴۳۲
بیمارستان لقمان حکیم: ۱۱ ۹۹ ۴۴۴ ۴۳۲
بیمارستان خصوصی آک دامار: ۰ ۵۹ ۲۱۷(۴۳۲)

سخن آخر

وان ترکیه طیف وسیعی از تجربیات و جاذبه ها را در اختیار گردشگران قرار می دهد. از کاوش در خرابه های باستانی و مؤسسات فرهنگی گرفته تا پیاده روی در مناظر طبیعی زیبا و تعامل با حیات وحش منحصر به فرد و جذاب که سفر لذت بخشی را برای شما با ارمغان می آورد.

امیدواریم این مقاله الهام بخش شما باشد تا سفر خود را برنامه ریزی کنید و همه چیزهایی را که این مکان شگفت انگیز ارائه می دهد تجربه کنید. سفر خوبی داشته باشید.

نظرات کاربران
ثبت نظر مشاهده نظر ها
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال می کند
استفاده از مطالب سایت ‌های هالیدی با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری اکوتک می‌باشد. مرورگر پیشنهادی
شبکه گردشگری HiHoliday در آدرس های زیر معتبر بوده و وب سایت های دیگر با این نام کلاه بردار و مورد تایید این شرکت نمی باشند. HiHoliday.ir HiHoliday.org HiHoliday.net HiHoliday.info