قیمت

تغییر جستجو
کشور مقصد
نوع ویزا
نوع ورود

ویزای روسیه

رتبه اول پهناورترین کشور دنیا به روسیه تعلق دارد. مساحت این کشور آسیایی دو برابر دومین کشور دنیا یعنی کانادا می‌ باشد. جمعیت روسیه 150 میلیون نفر گزارش شده است. اگر از مناطق غربی روسیه حرکت کنید، حدود نه ساعت زمان نیاز است تا به مناطق شرقی این کشور برسید. وسعت زیاد روسیه باعث شده که با تعداد زیادی از کشورهای اروپا و آسیا هم مرز شود.

روسیه از لحاظ جذب توریست و گردشگر به جایگاه خوبی دست یافته است و همواره بسیاری از مردم جهان  به ویژه ایرانیان این کشور را برای مسافرت‌های خارج از کشور خود انتخاب می‌کنند‌. صدور ویزا در این کشور با توجه به بلیط رفت و برگشت مسافران انجام می‌ شود. در واقع اعتبار ویزا به تاریخ رفت و برگشت بلیط رزرو شده بستگی دارد و به طور کلی سف به روسیه وبلیط رفت و برگشت روی هم رفته 28 روز به طول می‌ انجامد.
نوع ورود یک بار ورود
مدت اقامت 1 ماه
مدت زمان تحویل 7 روز کاری
آژانس ارائه دهنده: های هالیدی
نوع ورود یک بار ورود
مدت اقامت 14 روز
مدت زمان تحویل 8 روز کاری
آژانس ارائه دهنده: صفا سیر
نوع ورود یک بار ورود
مدت اقامت 14 روز
مدت زمان تحویل 7 روز کاری
آژانس ارائه دهنده: طاهافلای

انواع ویزای روسیه و قیمت ویزای روسیه

در سال‌های اخیر بسیاری از دانشجویان ایرانی روسیه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند.‌ واحد پول این کشور روبل و زبان رسمی آن روسی می‌ باشد. مسکو، سوچی، کاران و سن پترزبورگ از شهرهای جذاب و دیدنی روسیه به شمار می روند. وجود کلیساهای متعدد و زیبا با معماری خاص و ویژه این کشور را به یک منطقه توریسیتی منحصر به فرد و جذاب تبدبل کرده است. اگر جزء افرادی هستید که روسیه را برای ادامه تحصیل و کار انتخاب کرده‌اند، حتما باید نسبت به اخذ ویزا روسیه اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم انواع ویزای روسیه، عوامل موثر در قیمت ویزای روسیه، ویزای توریستی روسیه‌ و نحوه اخذ ویزای توریستی روسیه صحبت کنیم و نکات مورد نیاز را یادآوری نمایینم.

>

انواع ویزای روسیه

معمولا انواع ویزای روسیه را بر اساس نیازهای افراد نام گذاری می کنند. دریافت هر یک از انواع ویزا باید طبق شرایط، مراحل و ضوابطی خاص صورت گیرد. به عنوان مثال یکی از انوع ویزا جزء ویزاهایی است که با هدف گردشگری و بازدید از مناطق دیدنی روسیه تحت عنوان ویزای توریستی صادر می گردد. کسانی که با هدف کار به کشور روسیه می روند باید نسبت به دریافت ویزای روسیه اقدام نمایند. سفر به قصد تحصیل در این کشور نیازمند به ویزای تحصیلی است‌. انواع دیگر ویزای روسیه شامل ویزای ترانزیت، ویزای ازدواج، ویزای تجارت ، ویزای ورزشی و غیره می‌باشد. در ادامه این مطلب درباره هریک از انواع ویزای روسیه توضیحاتی را ذکر خواهیم کرد.

ویزای تحصیلی روسیه

همانطور که از نام ویزای تحصیلی روسیه پیداست،‌ این ویزا برای اینکه دانش آموزان و دانشجویان متقاضی بتوانند در روسیه به ادامه تحصیل مشغول شوند، صادر می گردد. این کشور به دلیل داشتن دانشگاه‌های سطح بالا و معتبر دارای نظام آموزشی استانداردی می‌ باشد. نکته دیگری که وجود دارد این است که هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی در روسیه کاملا مناسب است. به همین دلیل همه ساله تعداد زیادی از سراسر دنیا به ویژه ایران، روسیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند. در این کشور پهناور برنامه های زیادی برای آموزش زبان انگلیسی در رشته علوم پزشکی ارائه می شود. برای اخذ ویزا باید ترجمه مدارک مورد نیاز را به سفارت روسیه در تهران تحویل دهید. یکی از مدارک مورد نیاز بسیار مهم برای گرفتن ویزای تحصیلی کشور روسیه ارائه دعوتنامه‌ای است که از طرف موسسات آموزشی یا یکی دانشگاه‌های این کشور ارسال شده است. برای این کار متقاضی تحصیل در روسیه باید آخرین مدارک تحصیلی خود در یک دارالترجمه رسمی ترجمه و ارائه کند. همچنین شرایط تحصیلی مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر را داشته باشد.‌ مدارک دیگر مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه عبارتند از:

 • ارائه کپی از پاسپورت
 • دو قطعه عکس جدید بیومتریک
 • ارائه اصل دعوتنامه تحصیلی در دانشگاه مورد نظر متقاضی
 • ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی روسیه با امضاء
 • گواهی پزشکی تایید شده توسط وزارت بهداشت، درمان   آموزش پزشکی
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی سال‌های قبل متقاضی با ریز نمرات 
 • انجام آزمایش‌هایی نظیر ایدز و ارائه جواب منفی آن در عرض سه ماه گذشته
 • رضایت نامه والدین برای افراد زیر هجده سال و ثبت آن در دفتر اسناد رسمی
 • ارائه فیش واریزی شهریه دانشگاه
 • رسید واریز هزینه‌های دریافت ویزای تحصیی
 • اثبات تمکن مالی به همراه شاهد

ویزای کاری روسیه

افرادی که متقاضی کار در کشور روسیه هستند باید نسبت به دریافت ویزای کاری این کشور اقدام کنند. ویزای کار روسیه از گران ترین ویزاهای این کشور محسوب می شود و برای کار در این کشور ضروری و لازم است. این نوع ویزا به دو گروه ویزای یک بار ورود و چند بار ورود تقسیم می شود‌. هر یک از ویزاها ضوابط و شرایط مخصوص به خود را دارند. اعتبار ویزای کار یک بار ورود حدود سه ماه است و توسط سفارت روسیه برای کسانی که دارای جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از کارفرماهای قانونی و رسمی روسیه هستند، صادر می شود.‌ ویزای کاری چند بار مصرف نیز دارای یک سال اعتبار است و برای افزایش اعتبار آن باید قرارداد کاری را تمدید کرد. افرلد متقاضی کار در روسیه برای گرفتن ویزا جهت فعالیت در این کشور باید مدارک مورد نیاز را به سفارت روسیه در تهران تحویل دهند و در زمان مقرر برای تحویل آن مجددا به سفارت مراجعه نمایند. شهروندهای کشور‌های مشترک‌ المنافع برای کار در کشور روسیه به ویزای کار نیازی ندارند و فرصت برای ثبت اطلاعات ویزا و گرفتن مجوز کار به اندازه یک ماه است. مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای کار در روسیه عبارتند از:

 • ارائه پاسپورت یا گذرنامه موقت
 • یک عدد عکس گذرنامه‌ای جدید
 • ارائه دعوتنامه  معتبر ارسال شده از طریق GUVM
 • دعوت نامه یا پیشنهاد شغل از طرف کارفرمای قانونی و رسمی با ذکر تاریخ شروع کردن قرارداد و محل کار
 • گواهی سلامت عدم بیماری برای متقاضی
 • ترجمه مدارک تحصیلی به زبان روسی یا انگلیسی
 • ارائه گواهی نداشتن سوء  پیشینه 
 • آدرس محل زندگی و سکونت متقاضی کار در روسیه

ویزای سرمایه گذاری در روسیه

از معروف‌ترین ویزاهای روسیه می توان به ویزای سرمایه گذاری در این کشور اشاره کرد. اکثر تاجران و سرمایه داران برای ورود به این کشور و حضور طولانی در آن از ویزای سرمایه گذاری در این کشور استفاده می کنند‌. این کشور دارای تعداد زیادی فرصت برای تجارت و سرمایه گذاری است و به همین دلیل ار ساله تعدادی زیادی از فراد سرمایه دار این کشور را برای کار خود انتخاب می کنند. مدت اعتبار ویزای سرمایه گذاری در روسیه معمولا از سه روز تا یک ماه صادر می شود. این ویزا در نوع یک بار ورود دارای اعتبار ماهه است و ویزای دو ماه ورود سه ماه اعتبار دارد. ویزاهای چند بار ورود گاهی اوقات یک سال اعتبار دارند. هزینه و مدت زمان این نوع ویزای روسیه به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • تابعیت فرد متقاضی
 • هدف های او از سفر به روسیه
 • ارائه دعوت نامه و مشخصات فردی که دعوتنامه ارسال کرده است
 • تعداد دفعات گرفتن ویزا برای ترکیه و توجه به اعتبار ویزا
 • تحویل فوری ویزا و هزینه‌های کیفی خدمات صدور ویزا

ویزای ترانزیت روسیه

ویزای تزانزیت روسیه یا به عبارتی ویزای فرودگاهی این کشور ویژه افرادی است که قصد دارند از این کشور عبور کنند و به کشورهای دیگر بروند. این ویزا نیز دارای انواع یک بار ورود و دو بار ورود است. با دریافت ویزای ترانزیت متقاضیان اجازه دارند که به مدت ده روز در روسیه حضور داشته باشند. البته مدت ده روز برای مواقعی است که فرد بخواهد با ماشین یا قطار از روسیه عبور کند. برای کسانی که از طریق سفر هوایی و با استفاده از هواپیما از روسیه می‌ گذرند فقط به مدت سه روز فرصت دارند. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای ترانزیت روسیه باید به سفارت روسیه ارائه شود. ممکن است برای دریافت پاسخ از طرف سفارت به مدت ده روز منتظر بمانید. مدارک لازم برای ویزای ترانزیت عبارتند از:

 • پر کردن فرم درخواست ویزا به زبان انگلیسی
 • ارائه سه قطعه عکس پرسنلی جدید
 • ارائه مجوز رسمی برای حمل و نقل 
 • تحویل گواهی سلامت و بیمه پزشکی

ویزای همراه یا ویزای اعضای خانواده روسیه

ویزای همراه یا ویزای اعضای خانواده روسیه برای متقاضیانی صادر می شود که به دلایل مختلف مانند سفرهای تجاری، سفر کاری، شرکت در همایش ها و کنفرانس های بین المللی و غیره به عنوان سرپرست به روسیه سفر می کنند. اگر این فرد بخواهد که اعضای خانواده را نیز به همراه خودش به روسیه ببرد باید نسبت به دریافت ویزا برای اعضای خانواده و فرزندان زیر هجده سال خود اقدام کند. سن اعضای خانواده و همچنین نوع ویزا در مدت زمان اخذ آن تاثیر مستقیمی دارد. فقط در شرایطی می توان این ویزا را برای حضور بیشتر در روسیه تمدید کرد که افراد به بیماری های خاص دچار شده باشد. البته دریافت ویزای اعضای خانواده  مراحل سخت و پیچیده ای دارد. مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت روسیه برای دریافت ویزای اعضای خانواده عبارتند از:

 • اصل پاسپورت دارای دو صفحه خالی با عتبار بیشتر از شش ماه
 • تکمیل فرم درخواست به همراه امضای متقاضی و  گرفتن دو عدد کپی از آن
 • یک عکس پرسنلی به همراه امضای متقاضی در پشت آن
 • گواهی تمکن مالی برای اطمینان از تامین هزینه ها در روسیه
 • ارائه آدرس محل سکونت در روسیه به همراه پرداخت هزینه‌های محل سکونت
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی و گواهی نداشتن سوء پیشینه

قیمت ویزای روسیه

پس از ارائه مدارک برای گرفتن انواع ویزای روسیه نوبت به پرداخت هزینه‌ های هر یک از این ویزاها می رسد. کارگزاری های رسمی برای صدور هر نوع ویزا قیمت های مختلفی را در نظر می گیرند. با توجه به قیمت ارز در ایران به راحتی می توان قیمت ویزای روسیه را با واحد پول ایران محاسبه کرد. پس از اطلاع از قیمت ویزا می توانید ارز کافی تهیه کتید و از بابت کمبود ارز با مشکل مواجه نشوید. پس از پرداخت قیمت ویزای روسیه نوبت به مرحله انتظار برای صدور ویزا می رسد. وقتی مدارک را به همراه پرداخت هزینه به سفارت روسیه در تهران تحویل می دهید، باید سه تا هشت روز کاری منتظر بمانید. منظور ما از روز کاری روزهایی است که سفارت روسیه در شار تهران مشغول فعالیت است. این سفارت در روزهای شنبه و چهارشنبه فعالیت خود را تعطیل می کند و در روزهای دیگر آماده ارائه خدمات به متقاضیان دریافت ویزای روسیه می باشد.

ویزای توریستی روسیه

مرسوم ترین و پرکاربردترین و همچنین ارزان ترین نوع ویزای روسیه، ویزای توریستی می باشد. از این ویزا برای سفرهای توریستی و تفریحی کوتاه مدت استفاده می کنند. همانطور که در بخش های قبلی مقاله اشاره کردیم روسیه پر از جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و جذاب است. مراحل دریافت ویزای توریستی روسیه بیشتر از ده روز به طول نمی انجامد. صدور ویزای فوری نیز فقط سه روز کاری طول می کشد. توجه داشته باشید که در این نوع ویزا هدف اصلی بازدید از جاذبه های گردشگری است اما با استفاده از این ویزا می توان کارهای دیگری مانند شرکت در کنفرانس ها یا دیدار دوستان، خانواده یا آشنایان را نیز انجام داد‌.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی روسیه باید به وسیله آژانس های گردشگری یا کارگزاری ها به سفارت روسیه در تهران ارائه شود و برای خود متقاضی این امکان وجود ندارد. این ویزا بر اساس تاریخ پرواز فرد صادر می شود و برای کسانی که اولین بار است به روسیه سفر می کنند، بعد از خروج از کشور روسیه ویزا باطل خواهد شد. معمولا هفت روز کاری طول می کشد که جوابدهی به درخواست ویزای توریستی روسیه صورت بگیرد. برای دریافت ویزا نیازی به مراجعه حضوری متقاضی به سفارت روسیه نیست. زیرا جواب ویزا توسط سفارت به آژانس مسافرتی یا کارگزاری مربوطه ارسال خواهد شد.

اخذ ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی روسیه نیز دارای دو نوع متفاوت است. همانطور که گفتیم سفارت روسیه برای کسانی که قصد دارند با هدف گردشگری به این کشور مسافرت کنند، ویزای توریستی صادر می کند. اولین نوع ویزای توریستی چهارده روزه می باشد و برای دریافت آن حتما باید رسید رزرو هتل را به همراه بلیط رفت و برگشت ارائه دهید. اگر مدت اقامت از چهارده روز کمتر بود، صدور ویزا طبق روزهایی که هتل را رزرو کرده اید، انجام می شود. دومین نوع ویزای توریستی یک ماهه است. برای این نوع ویزا نیز ارائه رسید رزو هتل الزامی می باشد. تفاوت این ویزا با ویزای قبلی این است که  اگر بیست روز یعنی دو سوم از روزهای سفر خود را رزرو کنید و بلیط رفت و برگشت خود را ارائه کنید، صدور ویزای توریستی امکان پذیر است. با ویزای توریستی می توان به تمام شهرهای روسیه سفر کرد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی روسیه عبارتند از:

 • ارائه پاسپورت دارای شش ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس پرسنلی با زمینه سفید
 • ارائه بلیط رفت و برگشت 
 • رسید نهایی هتل یا محل اقامت
 • تکمیل فرم تعهد بازگشت به کشور
 • تکمیل فرم مشخصات فردی توسط متقاضی
 • بیمه مسافرتی
 • امضای پاسپورت افراد بالای 16 سال
 • ارائه پاسپورت جداگانه برای نوزادان و کودکان

نتیجه گیری مطالب اخذ ویزای روسیه

در این مقاله انواع ویزای روسیه و مدارک مورد نیاز برای هر یک را توضیح دادیم. روسیه به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته به دلایلی مانند داشتن جاذبه‌ های گردشگری فراوان، دانشگاه های معتبر، بازار کار پر رونق و مناسب در اکثر زمینه ها، برنامه های آموزشی متعدد به زبان های روسی و انگلیسی افراد بسیار را به خود جذب کرده است. برای حضور در روسیه ابتدا باید طبق هدف خود ویزای مربوط به آن را دریافت کنید. مراحل اخذ انواع ویزا شامل ویزاهای تحصیلی، توریستی، سرمایه گذاری و غیره متفاوت است. به عنوان مثال برای دریافت ویزای کاری و تحصیلی ارائه دعوتنامه و برای اخذ ویزای توریستی مدرک تعهد بازگشت به کشور لازم است. امیدواریم از مطالب این مقاله کمال استفاده را برده باشید.

برچسب ها

استفاده از مطالب سایت ‌های هالیدی با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری اکوتک می‌باشد. مرورگر پیشنهادی
شبکه گردشگری HiHoliday در آدرس های زیر معتبر بوده و وب سایت های دیگر با این نام کلاه بردار و مورد تایید این شرکت نمی باشند. HiHoliday.ir HiHoliday.org HiHoliday.net HiHoliday.info